Zobacz wątek - [Zespoły] Williams • Forum Wyprzedź Mnie!

[Zespoły] Williams

Dyskusja o kierowcach i zespołach F1: byłych, obecnych i przyszłych

Moderator: Ekipa F1

Postprzez slipstream Cz mar 01, 2018 8:52  Re: [Zespoły] Williams

@Simi, przede wszystkim największa różnica w tym, że sponsor tytularny dzisiaj niekoniecznie może pomalować sobie bolid w swoje barwy. Jak mowa o tego typu sponsoringu, to właściwie tylko Force India i BWT poza Williamsem. No Mercedes jeszcze niby coś tam tym zielonym na bolidzie maźnie, ale to bardziej jako dodatek do ich srebrnego, a i ta Alfa na Suberze tak trochę bez pomysłu wklejona. No zwyczajnie jak chodzi o czasy jak sponsor nadawał koloryty stawki minęły, bo teraz ewentualnie każdy sponsor musi się dostosować do kolorów zespołu.
slipstream
moderator

Postprzez Karol24 Cz mar 01, 2018 20:30  Re: [Zespoły] Williams

Simi napisał(a):@slipstream
Ale po odejściu Martini, zostanie tylko Alfa i Aston oraz w sumie Petronas figuruje w nazwie Mercedesa. I warto zwrócić także uwagę na to, że Aston Martin, czy Alfa Romeo są ściśle powiązane z motoryzacją. A ING, Panasonic, AT&T, czy Vodafone to potężne firmy "spoza branży". To też robi różnicę.

Red Bull jest od tego roku tytularnym sponsorem Toro Rosso :)
Karol24

Postprzez Gie Pt mar 02, 2018 18:31  Re: [Zespoły] Williams

Gie napisał(a):Ile orientacyjnie Martini wnosiło do Williamsa?

Na ruskiej stronie przeczytałem że Martini wnosiło ok. 10% budżetu Williamsa a ten budżet to 160 mln. dolarów. Czyli Martini daje tyle ile miałoby wpłynąć od SMP? BWT za sponsora tytularnego ma płacić 12,5-15 mln. Euro. Myślałem że za malowanie to trzeba zapłacić dużo większe pieniądze.
Gie

Postprzez piotr_del_grey So mar 10, 2018 1:13  Re: [Zespoły] Williams

W statystyce najszybszego okrążenia podczas całej drugiej tury testów Williams zajął zaszczytne...ostatnie miejsce. Ponadto, tylko Williams i Sauber nie zeszli poniżej 1:19. Nie patrzyłem na to jakoś bardzo dokładnie, ale miałem wrażenie że koncentrowali się raczej na dłuższych przejazdach, ale nie jestem w stanie tego udowodnić.
Fakt, testy testami ale można po nich wyciągnąć jakieś wnioski. A te nie są zbyt optymistyczne.

Czy ktoś tutaj śledził testy jakoś dokładniej by móc jakoś bliżej wyjaśnić tę sytuację?
Nigdy nie kłóć się z idiotą,
najpierw zniży Cię do swojego poziomu,
później pokona doświadczeniem.
piotr_del_grey

GG: 37698737

Postprzez cravenciak So mar 10, 2018 1:18  Re: [Zespoły] Williams

Opony misiek, opony. Generalnie wszyscy związani z Williamsem zauważają jeden, główny problem. A z czego on wynika... pewnie kiepski pakiet. Te wszystkie dzisiejsze analizy stawiające WMR na 4 miejscu to jedne z zabawniejszych rzeczy, które ostatnio przeczytałem. Williams wykonał jedną symulację wyścigu, z miernym tempem Strolla, brak prawdziwej symulacji kwalifikacji. Ogólnie chyba jeszcze walczą z materiałem. Stawianie ich na poziomie Saubera to teraz jedyny logiczny wniosek, nie wyciągną przecież nagle 2.5s na okrążeniu z kapelusza, nawet z Robertem zamiast Lance'a czy Siergieja. A to że kierowcy etatowi nie lubią się z tym autem to już inna para kaloszy.
ObrazekObrazek
cravenciak

Postprzez bartoszcze So mar 10, 2018 10:07  Re: [Zespoły] Williams

O 4. miejscu Williams może mówić tylko w kategoriach "z pierwszą trójką nie mamy żadnych szans". Na razie ambitny cel to P7.
"w ubiegłym tygodniu w telewizji pokazywano Grand Prix z 1990 i 1989 roku, gdzie zdublowane nie zostały tylko cztery bolidy. Dzisiaj i tak myślimy o tym okresie jak o złotej erze z wielkimi nazwiskami" /F.Alonso, 2018/
bartoszcze

Postprzez Kulfon00 So mar 10, 2018 12:23  Re: [Zespoły] Williams

Przykro się patrzy na Williamsa, co się z tym zespołem dzieje teraz, w perspektywie np. lat 90-tych, gdy Williams demolował stawkę zeszłorocznym samochodem np...
Kulfon00

Postprzez slipstream So mar 10, 2018 14:27  Re: [Zespoły] Williams

Teraz? Przykro to się patrzy na Williamsa właściwie od czasu opuszczenia ich przez BMW. Dostali w 2014 los na loterii w postaci silnika Mercedesa i sponsoringu Martini, ale nawet tego nie umieli wykorzystać i właściwie w 3 lata stoczyli się do poziomu jaki reprezentowali przed 2014, czyli kupczenie fotelami i wątpliwej jakości pion techniczny.
slipstream
moderator

Postprzez Simi So mar 10, 2018 14:54  Re: [Zespoły] Williams

Wiele lat temu wydawało się nie do pomyślenia, że Williams może rokrocznie walczyć w drugiej połowie stawki, czasem nawet w jej ogonie. Ale zazwyczaj każde imperium kiedyś upada. Niestety, prawdopodobnie to samo czeka McLarena. Po bardzo przeciętnym sezonie 2013 można było mówić "jeden gorszy rok się może zdarzyć, odbudują się", o tyle od tego czasu ciągle tkwią w drugiej połowie, albo i w końcu stawki. 5 sezonów to już wyraźny trend, a nie potknięcie.
"You watch Prost and what he could do with an F1 car and you’d think you can do that. You’d watch Senna and you absolutely knew you couldn’t.” - Nigel Roebuck
Simi

Postprzez leni93 So mar 10, 2018 15:44  Re: [Zespoły] Williams

Williams również w 2009 był w gronie zespołów z przewagą nad innymi w postaci podwójnego dyfuzora tak BTW.
leni93

GG: 7937112

Postprzez kermit01 So mar 10, 2018 16:04  [Zespoły] Williams

piotr_del_grey napisał(a):W statystyce najszybszego okrążenia podczas całej drugiej tury testów Williams zajął zaszczytne...ostatnie miejsce. Ponadto, tylko Williams i Sauber nie zeszli poniżej 1:19. Nie patrzyłem na to jakoś bardzo dokładnie, ale miałem wrażenie że koncentrowali się raczej na dłuższych przejazdach, ale nie jestem w stanie tego udowodnić.
Fakt, testy testami ale można po nich wyciągnąć jakieś wnioski. A te nie są zbyt optymistyczne.

Czy ktoś tutaj śledził testy jakoś dokładniej by móc jakoś bliżej wyjaśnić tę sytuację?

Do wykasowania
kermit01

Postprzez slipstream So mar 10, 2018 18:10  Re: [Zespoły] Williams

Williams również w 2009 był w gronie zespołów z przewagą nad innymi w postaci podwójnego dyfuzora tak BTW.

Jaką to niby dawało im przewagę że skończyli w generalce na 7 miejscu... Żeby taki dyfuzor dawał przewagę, to jeszcze reszta bolidu musi być odpowiednio skonstruowana. A tego Williams nie miał i nic specjalnego im ten podwójny dyfuzor nie dał. Jeśli więc można mówić o jakichkolwiek korzyściach z jego zastosowania, to ewentualnym uchronieniem przed totalną kompromitacją ostatniego miejsca w tabeli.
slipstream
moderator

Postprzez leni93 So mar 10, 2018 18:23  Re: [Zespoły] Williams

Chodziło mi bardziej o niewykorzystany potencjał tego rozwiązania w ich przypadku.
leni93

GG: 7937112

Postprzez Arnulf So mar 10, 2018 19:00  Re: [Zespoły] Williams

slipstream napisał(a):Jaką to niby dawało im przewagę że skończyli w generalce na 7 miejscu... Żeby taki dyfuzor dawał przewagę, to jeszcze reszta bolidu musi być odpowiednio skonstruowana.

Myślę, że głównym winowajcą tej 7 pozycji był jednak drugi kierowca, czyli Nakajima, który przez cały sezon nie zdobył ani jednego punktu, tymczasem Rosberg zdobył punktów 35 co przy starej punktacji dawało mu 7 pozycję w klasyfikacji, a przed nim byli tylko kierowcy czołowych zespołów.

Nie mówię, że z rozgarniętym drugim kierowcą Williams byłby w czołowej 3, ale myślę, że P5 w konstruktorach było osiągalne.
Arnulf

Postprzez Endrju Szopen Wt mar 13, 2018 2:15  Re: [Zespoły] Williams

Arnulf ma rację, Williams wyglądał bardzo silnie w 2009 roku (przynajmiej w pierwszej połowie sezonu), mieli naprawdę niezłe tempo (tak samo chociażby Toyota), ale tamten sezon właśnie pokazuje ich normalny trend widoczny już od lat, który zgrabnie podał już w tym temacie slipstream:

Dostali w 2014 los na loterii w postaci silnika Mercedesa i sponsoringu Martini, ale nawet tego nie umieli wykorzystać i właściwie w 3 lata stoczyli się do poziomu jaki reprezentowali przed 2014, czyli kupczenie fotelami i wątpliwej jakości pion techniczny.

Dokładnie to samo w 2009 - mieli świetny start sezonu (co potrafił wykorzystać Rosberg), po czym i tak nie potrafili tego pociągnąć i wykorzystać. Okres od 2014 do teraz wygląda trochę jak rozciągnięty w czasie rok 2009. W międzyczasie zdarzyły się jeszcze makabryczne lata 2011 i 2013 przeplatane dość średnimi 2010 i 2012.

Jakkolwiek im nie kibicować z czystego sentymentu, jest faktem, że od czasów z BMW Williams nie potrafi być w żaden sposób regularny ani wykorzystywać nagłych wzrostów formy. Nawet silniki - od rozstania z BMW zmieniali je aż pięć razy, w tym dwukrotnie na Coswortha. Mercedes wydawał się czymś co ich wywinduje, ale w momencie, kiedy sam Mercedes nie ma już tak klarownej przewagi jak w 2014, a Williams wydaje się popadać w kolejną konstrukcyjną stagnację sam silnik nie wystarczy (co zabawne, każda zmiana silnika od 2010 roku przynosiła pierwszy bardziej owocny sezon, żeby mieć kolejny spadek i podnieść się przy zmianie dostawcy jednostki napędowej).

Biorąc pod uwagę to wszystko, oraz trend jaki Williams pokazał na przestrzeni 2014-2017, nie będzie niczego dziwnego, jeśli pierwsze odczucia co do tegorocznych testów się sprawdzą - może nas czekać (znów w ostatniej dekadzie) bardzo słaby sezon tego zespołu.
Endrju Szopen

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kierowcy i zespoły