F2: Jousse odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w serii

Na pozostałych stopniach podium 2 wyścig na Donington Park ukończyli Vasiliauskas i Bortolotti
16.08.0918:51
Marek Roczniak
2803wyświetlenia

Po dominującej postawie Andy'ego Soucka w pierwszym wyścigu na torze Donington, drugą z dzisiejszych eliminacji Formuły 2 wygrał z jeszcze większą przewagą Julien Jousse. Było to jednocześnie pierwsze zwycięstwo 23-letniego Francuza w tej kategorii wyścigowej, dzięki któremu awansował on na trzecie miejsce w mistrzostwach.

Jousse pewnie prowadził od startu z pole position (wywalczonego podczas drugiej z sobotnich sesji kwalifikacyjnych) aż do samej mety i nawet neutralizacja w początkowej fazie wyścigu po karambolu z udziałem Jasona Moore'a, Toma Gladdisa, Armaana Ebrahima, Nicoli de Marco i Jensa Hoinga w Esses nie zdołała pokrzyżować mu planów. Po wznowieniu rywalizacji Francuz ponownie zaczął uciekać rywalom, pokonując ostatecznie najbliższego z nich o ponad 15 sekund.

Rywalem tym okazał się Kazim Vasiliauskas, który po starcie z P4 wyprzedził Mirko Bortolottiego i Sebastiana Hohenthala, awansując od razu na drugie miejsce. Od tego momentu był to już dość samotny wyścig dla Litwina, który widząc znacznie lepsze tempo Jousse postanowił po prostu skupić się na bezpiecznym dowiezieniu do mety swojego najlepszego jak dotychczas wyniku w F2. Osiem punktów zdobytych w ten weekend umożliwiło Vasiliauskasowi awans na ósme miejsce w klasyfikacji generalnej.

O najniższy stopień podium emocjonującą walkę stoczyli Bortolotti, Hohenthal i Soucek. Hohenthal naciskał w pierwszej połowie wyścigu na zajmującego trzecią pozycję kierowcę Red Bulla, ale w końcu sam uległ jadącemu za nim Souckowi, który po efektownej walce koło w koło w Craner Curves awansował na czwarte miejsce. Hiszpan zaczął następnie naciskać na Bortolottiego, jednak pomimo kilku prób wyprzedzenia, z których jedna zakończyła się ścięciem drugiego zakrętu w Esses, nie udało mu się go pokonać. Tak czy inaczej Soucek ponownie powiększył swoją przewagę w mistrzostwach po tym, jak Robert Wickens zderzył się z Alexem Brundle i znowu nie zdobył punktów.

Hohenthal po zdobyciu trzech punktów podczas pierwszego z dwóch dzisiejszych wyścigów, w drugim poszedł o krok dalej i finiszował w pierwszej piątce miejsce. Punktowaną ósemkę zamknęli Tobias Hegewald, Michaił Aljoszyn i Milos Pavlovic, który po wielkim pechu w pierwszym wyścigu, kiedy to z walki wyeliminowały go problemy z bolidem w czasie jazdy na trzeciej pozycji, w drugim wyścigu zdobył na pocieszenie jeden punkt. Tymczasem jedyna kobieta w stawce - Natacha Gachnang po serii błędów nie ukończyła drugiego wyścigu, w którym flagę w szachownicę ujrzało tylko 15 z 24 kierowców.

Kolejne dwa wyścigi Formuły 2 rozegrane zostaną za trzy tygodnie na torze Oschersleben.

Źródło: Autosport.com
P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
24Jens Höing (20)Williams JPH1 Audi0
Pole position: Julien Jousse - 1:23,507 Najszybsze okrażenie: Julien Jousse - 1:24,135 na 22 okrążeniu