Hamilton zdobywa pole position deklasując rywali
Opis przebiegu kwalifikacji na torze Marina Bay
22.09.1216:13
7601wyświetlenia

Lewis Hamilton nie pozostawił cienia szans rywalom i zdobył pole position przed Grand Prix Singapuru z wynikiem blisko pół sekundy lepszym od drugiego Pastora Maldonado. Trzecie miejsce zajął Sebastian Vettel.
Uliczny tor nie był łaskawy dla kierowców i wielu z nich popełniało błędy zaliczając kontakty ze ścianami. Jak zwykle w tym sezonie nie zabrakło emocji. Kimi Raikkonen pożegnał się z kwalifikacjami po Q2, a walka pomiędzy Hamiltonem i Vettelem zakończyła się lekką zadyszką Red Bulla, gdyż Webber był dopiero siódmy. Kierowcy Mercedesa już dziś zagrali taktycznie i przejechali swoje okrążenia na twardych oponach.
Q1
Na kierowców nie trzeba było długo czekać, jako pierwszy do walki z czasem ruszył Sergio Perez. Zaraz za Meksykaninem na tor wyjechali pojawili się inni zawodnicy. Oczywiście, Ci którzy są stosunkowo pewni awansu do Q2, wyjechali na miękkich oponach, zostawiając supermiękką mieszankę na kolejne przejazdy.
Po czterech minutach, w garażach pozostawały jedynie duety Red Bulla, McLarena oraz - co dziwne - Caterhama i HRT. Początek sesji obfitował w nerwową jazdę - kierowcy blokowali koła, ścinali zakręty, wyjeżdżali na pobocza. Sześć minut po rozpoczęciu kwalifikacji, na czele widniał Alonso z przewagą sięgającą blisko pół sekundy nad Pastorem Maldonado.
Podczas gdy większość stawki walczyła o jak najlepsze czasy, kierowcy Red Bulla nadal czekali w garażach na odpowiedni moment do wyjechania na tor - uczynili to dopiero w połowie pierwszego segmentu czasówki.
Po pierwszych przejazdach, na zagrożonych pozycjach znajdowali się kierowcy Saubera, którzy prezentowali osiągi zbliżone do reprezentantów Toro Rosso, co w poprzednich wyścigach było niespotykane. W tym samym czasie, na torze szalały McLareny i Red Bulle, kręcąc rekordowe czasy - 1:48,285 to czas Hamiltona, który uplasował go o 0,002s przed Sebastianem Vettelem.
Kierowcy od miejsca 11 do 17 nie mogli czuć się bezpiecznie, więc wszyscy wyjechali na tor aby powalczyć o utrzymanie miejsc pozwalających na awans do Q2. Na trzy minuty przed końcem, na świetnym, 17 miejscu znajdował się Witalij Pietrow, który uzyskał lepszy rezultat od Kobayashiego i Vergne - spychając tych kierowców poza pierwszą osiemnastkę.
Na czele tasowali się kierowcy ze środka stawki, którzy postanowili założyć supermiękką mieszankę. W tarapatach znaleźli się kierowcy Toro Rosso, którzy nieoczekiwanie rywalizowali podczas tej sesji z Pietrowem, jednak reprezentantom STR udało się awansować do Q2, więc z kwalifikacjami pożegnał się Kobayashi, który nawet nie wyjechał na tor pod koniec sesji.
Do Q2 nie weszli: Kobayashi, Pietrow, Kovalainen, Glock, Pic, Karthikeyan i De la Rosa.
Q2
Kimi Raikkonen nie chciał stracić ani sekundy i postanowił wyjechać na tor wraz z zapaleniem się zielonego światła. Zaraz za Finem, na torze pojawił się jego zespołowy kolega - Romain Grosjean. Oczywiście, w użyciu były supermiękkie opony, dające najlepsze rezultaty na pojedynczym kółku.
Po trzech minutach, na torze mieliśmy już wszystkich zawodników, jako ostatni swój garaż opuścił siedmiokrotny mistrz świata - Michael Schumacher. Na problemy napotkał Romain Grosjean, który stracił przyczepność na hamowaniu do 14 zakrętu, w efekcie uderzył w ścianę i został zmuszony do zjazdu do garażu. Podobny los spotkał Sennę, który po uderzeniu w bandę w trzecim sektorze, zakończył swój udział w kwalifikacjach.
Niesamowity czas - 1:46,791 - wykręcił Sebastian Vettel, jednak chwilę potem jego wyczyn nieznacznie przebił Lewis Hamilton. Trzeci czas należał do Buttona, ale jego wynik był blisko o sekundę gorszy. Po pierwszych okrążeniach pomiarowych, na granicy awansu znajdowali się kierowcy Force India i Michael Schumacher. Czasu nie uzyskali Grosjean i Senna, którzy uszkodzili swoje bolidy po kontaktach z bandami.
Mechanicy Lotusa uznali, że bolid Francuza nadaje się do jazdy i na 5 minut przed zakończeniem sesji ponownie wypuścili Grosjeana na tor. Młodszy z kierowców Lotusa zrobił pożytek z opcjonalnych opon i wskoczył na znakomite, trzecie miejsce. Swój czas poprawił także di Resta, wypychając Massę poza czołową dziesiątkę.
Hulkenberg wziął przykład z zespołowego kolegi i także wskoczył na pozycję premiującą awansem. Niespodziewanie, swojego czasu nie poprawił Raikkonen, który został wypchnięty przez Maldonado poza czołową dziesiątkę. Rzutem na taśmę do Q3 awansował Schumacher - który zepchnął Hulkenberga na 11 miejsce.
Do Q3 nie awansowali: Hulkenberg, Raikkonen, Massa, Perez, Ricciardo, Vergne i Perez.
Q3
Ostatnie 10 minut rozpoczęło się jeszcze ciekawiej od poprzednich dwóch części kwalifikacji - od samego początku, na torze pojawiła się czołówka, chcąca walczyć o pole position. Najdłużej w garażach pozostawali Alonso i Grosjean, którzy nie posiadali wystarczającej ilości supermiękkiego ogumienia. Co ciekawe, duet Mercedesa pojawił się na miękkich oponach.
Di Resta nie rozpoczął pomiarowego okrążenia, podczas gdy cała reszta przejechała linię start/meta. Pierwsza seria okrążeń padła łupem McLarena - Hamilton prowadził z blisko sekundową przewagą nad Buttonem, Vettel był trzeci. Reszta kierowców nie ukończyła okrążeń pomiarowych.
Trzy minuty przed końcem kierowcy wyjechali na tor by poprawić czas okrążenia. Jako pierwsi, aleję serwisową opuścili Grosjean, Maldonado i Alonso. Mercedes zdecydował się nie wypuszczać swoich podopiecznych na tor. Bardzo agresywnie swoje okrążenie przejechał kierowca Lotusa, ale jego czas dał mu zaledwie ósme miejsce.
Świetny rezultat uzyskał Maldonado, który przedzielił duet McLarena i wskoczył na drugą lokatę. Czas Vettela dał dopiero trzecie pole i Niemiec pierwszy raz od 2008 roku wystartuje w Grand Prix Singapuru z pozycji gorszej, niż druga. Za plecami mistrza świata znaleźli się Button, Alonso, di Resta i Webber. Czołową dziesiątkę zamknęli kierowcy Mercedesa, którzy przejeżdżali swoje okrążenia na twardych oponach.
• Wyniki kwalifikacji do wyścigu o Grand Prix Singapuru
Pogoda na koniec sesji
Temperatura toru: 29°C
Temperatura powietrza: 28°C
Prędkość wiatru: 1,7m/s
Wilgotność powietrza: 72%
Sucho
KOMENTARZE