WRC: Thierry Neuville zwycięzcą Rajdu Argentyny

Belg odebrał prowadzenie w tabeli Elfynowi Evansowi na ostatnim odcinku specjalnym.
30.04.1718:36
Nataniel Piórkowski
891wyświetlenia


Thierry Neuville w Hyundaiu i20 Coupe WRC wygrał Rajd Argentyny - piątą tegoroczną rundę WRC - pokonując w trakcie Power Stage Elfyna Evansa.

Brytyjczyk przewodził klasyfikacji generalnej niemal od samego początku rajdu, korzystając z przewagi, jaką zapewniało mu twardsze ogumienie produkcji DMACK.

Po zakończeniu pierwszego pełnego dnia rywalizacji podopieczny M-Sport dysponował ponad minutowym prowadzeniem nad rywalami. Ze względu na dwa przypadki przebić opon oraz urwanie dyfuzora w Fieście WRC 17 walijskiego kierowcy, rywale zbliżyli się do niego na około 11 sekund.

W niedzielę Evans mierzył się z kolejnymi problemami: połowę pierwszego porannego oesu przejechał z opadniętym pedałem hamulca, a na kolejnej próbie odnotował kiepski czas, pozwalając Neuville'woi na odrobienie ponad dziesięciu sekund straty. Belg przypieczętował zwycięstwo w rajdzie na finałowym odcinku, gdzie pokonał startującego w barwach DMACK zawodnika o 1,3s.

Jestem przybity tym, że przegrałem walkę o zwycięstwo z tak niewielką stratą... Trudno jest mi się teraz z tym pogodzić, ale wiem, że wrócimy silniejsi. Popełniłem niewielki błąd, w połowie odcinka uderzyłem o mostek. Prawdopodobnie ten moment zaważył na ostatecznych wynikach. Jeszcze w piątek dysponowaliśmy tak wielką przewagą... Muszę wyciągnąć z tego wnioski - powiedział Evans.

Na podium rywalizację w Argentynie ukończył Ott Tanak, któremu udało się pokonać urzędującego mistrza świata i kolegę z ekipy M-Sport - Sebastiena Ogiera. Dwadzieścia sekund za Francuzem sklasyfikowany został najlepszy z reprezentantów Toyoty - Jari-Matti Latvala. Hayden Paddon pokonał niedzielne odcinki specjalne bez podejmowania szczególnego ryzyka i dowiózł do mety szóste miejsce, dysponując komfortową przewagą nad Juho Hanninenem w Yarisie WRC.

Aż do przedostatniej próby w punktowanej dziesiątce znajdował się Lorenzo Bertelli. Włoch zaliczył jednak rolowanie na oesie Mina Clavero - Giulio Cesare, tracąc szansę na dojechanie do mety. Pozwoliło to przesunąć się na ósmą lokatę Daniemu Sordo (Hyundai), a na dziewiątą - Madsowi Ostbergowi (Ford Fiesta WRC'17). W klasie WRC2 triumfował Pontus Tidemand przed Juenem Carlosem Alonso.

Wyniki 37. Rally Argentina 2017


KOMENTARZE

1
piro
01.05.2017 09:19
Najbardziej wyrównanie mistrzostwa od wielu wielu lat. Szkoda trochę Evansa ponieważ jechał naprawdę dobry wyścig. Jest duża szansa na majstra Neuville'a co będzie ciekawą odmianą po okresie dominacji VW wraz z Ogierem.