Sędziowie odrzucili protest Haasa przeciwko Force India

Wykazano, że mająca nowych właścicieli stajnia z Silverstone spełnia kryteria konstruktora.
24.11.1810:36
Nataniel Piórkowski
1573wyświetlenia


Sędziowie wyznaczeni na Grand Prix Abu Zabi podjęli decyzję o odrzuceniu protestu, jaki Haas złożył w czwartek przeciwko Racing Point Force India.

Haas domagał się ustalenia, czy ekipa Racing Point, która powstała po przejęciu Force India przez Lawrence'a Strolla, dysponuje prawami własności intelektualnej do bolidu VJM11 zaprojektowanego i zbudowanego przez poprzedni podmiot. Jeśli tak by nie było, zespół nie spełniałby regulaminowej definicji konstruktora a przez to nie kwalifikowałby się do otrzymania nagrody finansowej.

W komunikacie wydanym przed startem trzeciego treningu sędziowie orzekli, że Racing Point Force India dysponuje ważnym zgłoszeniem do udziału w mistrzostwach i spełnia kryteria konstruktora.

Protest Haasa opierał się na twierdzeniu, że Racing Point Force India pozyskało od Shara Force India części bolidu znajdujące się na liście elementów, których zespoły nie mogą przekazywać rywalowi.

Sędziowie uznali, że Sahara Force India nie mogło być traktowane jako uczestnik mistrzostw.

W jednym z punktów uzasadnienia czytamy: Dawny zespół nie był już uczestnikiem tegorocznych mistrzostw świata. Z dniem 16 sierpnia utracił wszelkie prawa do wystawienia swych bolidów w kolejnym Grand Prix. Z dniem 16 sierpnia, w chwili sprzedania wszystkich aktywów, zespół Force India przestał spełniać definicję FIA określającą status uczestnika mistrzostw i konstruktora. W tym momencie nie posiadał już zasobów, aby wypełniać obowiązki uczestnika mistrzostw lub konstruktora.

KOMENTARZE

4
Adam1970
24.11.2018 12:00
I bardzo dobrze.
al_bundy_tm
24.11.2018 11:46
Tez sie ciesze, bo dobro f1 jest najwazniejsze, co nie oznacza, ze Haas nie mial racji. Ta sprawa powinna byc juz dawno temu ustalona. A tymczasem chowano glowe w piasek.
sneer
24.11.2018 10:26
Zgodnie z przypuszczeniami. I dobrze, coraz mniej mi się Haas podoba.
gumek73
24.11.2018 09:43
Świetna wiadomość, bo to naprawdę zespół ludzi warty docenienia za to co robią przy takim dość skromnym budżecie.