Campos chce dołączyć do stawki F1 od sezonu 2021

Zespół buduje kadrę techniczną. Związani mogą z nim być Wehrlein i Palou.
03.10.1913:09
Nataniel Piórkowski
2529wyświetlenia


Zarejestrowana w Monako firma, która jest związana z juniorską ekipą Camposa, ogłosiła plany dołączenia do stawki Formuły 1 w 2021 roku.

Campos zapewnił sobie miejsce w serii Grand Prix przed sezonem 2010, gdy miały zostać wprowadzone limity budżetowe. Ze względu na problemy finansowe stajnia została wykupiona przez Jose Ramona Carabante i przemianowana na Hispania Racing F1 Team.

Projekt HRT okazał się porażką a zespół upadł po zakończeniu sezonu 2012, będąc już wtedy własnością firmy inwestycyjnej Thesan Capital.

W czwartek podczas specjalnej konferencji prasowej Monaco Increase Management ogłosiło plan wejścia do Formuły 1 od sezonu 2021, przy współpracy z Camposem. W projekt są bezpośredni zaangażowani dyrektor generalny Camposa - Salvatore Gandolfo oraz twórca teamu - Andrian Campos. Kwestie techniczne ma nadzorować Peter McCool a działem aerodynamicznym pokieruje Ben Wood.

MIM zostało założone przez Gandolfo w 2018 roku. Obecnie firma opiekuje się karierami młodych kierowców. W gronie tym znajdują się między innymi startujący w Formule E - Pascal Wehrlein oraz Alex Palou, który w przeszłości rywalizował w GP3 i F2, a obecnie ściga się w japońskiej Super Formule, gdzie plasuje się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej. Są oni wymieniani jako potencjalni kandydaci do wyścigowych foteli w teamie Camposa na sezon 2021.

Campos ujawnił, że prowadzi zaawansowane negocjacje z obecnymi zespołami F1 oraz producentami jednostek napędowych, aby zagwarantować możliwie jak najlepsze partnerstwa z myślą o stworzeniu konkurencyjnego hiszpańskiego zespołu F1.

Dołączenie do Formuły 1 w 2021 trzeba traktować jak długoterminowy projekt - powiedział Gandolfo. Jesteśmy świadomi wielkich wyzwań, które przed nami stoją. Mamy jednak pracowity zespół ekspertów oraz wymaganą przez FIA stabilność finansową, aby projekt ten został zwieńczony sukcesem.

Dzięki nowemu limitowi budżetowemu, nowemu modelowi podziału nagród finansowych oraz nowym przepisom technicznym i sportowym, mniejsze zespoły mają doskonałą okazję do włączenia się do rywalizacji i sprawienia, że mistrzostwa F1 będą bardziej interesujące i zrównoważone.

Campos rywalizuje obecnie w Formule 2 i Formule 3. Najwyżej sklasyfikowanym kierowcą zespołu jest aktualnie protegowany Renault - Jack Aitken, który w tabeli F2 plasuje się na piątym miejscu.

Chociaż Campos celuje w dołączenie do Formuły 1 już od sezonu 2021, wiele wskazuje na to, że z potencjalnym debiutem będzie musiał poczekać o rok dłużej.

Dyrektor do spraw sportowych F1 - Ross Brawn, stwierdził w sierpniu w rozmowie z telewizją Sky Sports: Mamy zaskakująco dużo zespołów, które wyraziły zainteresowanie. Powiedzieliśmy jednak tym stajniom, że najpierw powinniśmy wprowadzić nowe przepisy i ustabilizować sytuację. Zapewnijmy najpierw, że wszystko pracuje jak należy i dopiero wtedy szukajmy kolejnych zespołów.