Grand Prix Australii zostało odwołane

Decyzja władz F1 została poprzedzona farsą organizacyjną, której ofiarami padli kibice.
13.03.2000:12
Nataniel Piórkowski
4198wyświetlenia


Grand Prix Australii zostało odwołane w związku z pandemią koronawirusa.

W czwartek potwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa u jednego z mechaników McLarena. W efekcie brytyjski zespół wycofał się z udziału w inauguracyjnej eliminacji sezonu 2020.

Promotor imprezy robił co tylko mógł, aby doprowadzić do rozpoczęcia akcji na torze. Połowa zespołów była jednak niechętna dalszemu uczestnictwu w potencjalnym wyścigu na ulicach toru Albert Park.

Kryzys osiągnął apogeum się w piątek, gdy sprawa nie została wyjaśniona przed otwarciem bramek. Tysiące fanów koczowało na drogach dojazdowych, oczekując wejścia na trybuny. Te nie zostały jednak otwarte w planowanych godzinach. Co więcej organizatorzy nie wydali żadnego komunikatu na temat dalszych posunięć.

Rząd Wiktorii kierując się względami bezpieczeństwa uznał, że jeśli Grand Prix ma dojść do skutku, nie może odbyć się z udziałem publiczności. Komunikat ten także nie spotkał się z komentarzem przedstawicieli F1.

Dyrektor generalny serii Grand Prix - Chase Carey, spędził czwartek w Wietnamie, gdzie toczył rozmowy ostatniej szansy w sprawie organizacji wyścigu w Hanoi. Jego nieobecność podczas kryzysowych godzin w Melbourne spotkała się z nieprzychylnymi opiniami kibiców oraz dziennikarzy.

Farsę dopełniły doniesienia o tym, iż Sebastian Vettel i Kimi Raikkonen odlecieli w piątek rano do Dubaju. Ponadto zespoły, które chciały pakować kontenery w drogę powrotną nie mogły wykorzystać alei serwisowej, ponieważ ta była zajęta przez serie towarzyszące.

Ostatecznie krótko po godzinie dziesiątej czasu lokalnego wydano komunikat, w którym poinformowano o odwołaniu Grand Prix Australii.

FIA i Formuła 1, przy pełnym wsparciu Australian Grand Prix Corporation, podjęły decyzję o tym, iż wszelkie wydarzenia związane z Formułą 1 podczas Grand Prix Australii zostały odwołane.

Wiemy, że jest to bardzo rozczarowująca wiadomość dla tysięcy kibiców, którzy mieli wziąć udział w tej imprezie. Wszyscy, którzy nabyli bilety otrzymają pełny zwrot kosztów. Wkrótce zostaną wystosowane kolejne komunikaty w tej sprawie.

Zaangażowane strony doceniają wielkie zaangażowanie AGPC, Motorsport Australia, personelu oraz wolontariuszy inauguracyjnej eliminacji w Melbourne. Uznajemy jednak, że priorytet powinno mieć zapewnienie bezpieczeństwa członkom rodziny F1 oraz szerszej społeczności jak również sprawiedliwość rywalizacji sportowej.