Policja zatrzymała cztery osoby protestujące na torze Silverstone

Członkowie jednej z grup rozwiesili w ostatnim zakręcie baner wzywający do ochrony klimatu.
02.08.2019:25
Nataniel Piórkowski
1611wyświetlenia
Embed from Getty Images

Policja z Silverstone i hrabstwa Northamptonshire wszczęła dochodzenie w sprawie czterech osób, które zostały zatrzymane na torze za wywieszenie baneru protestacyjnego tuż przed startem wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Różowy baner grupy Extinction Rebellion został rozwinięty na bandzie reklamowej zlokalizowanej w ostatnim zakręcie, gdy kierowcy ruszali do okrążenia formującego.

W oświadczeniu wydanym przez władze toru poinformowano, że cztery osoby zaangażowane w akcję zostały zatrzymane i przebywają obecnie w areszcie.

Podczas wyścigu policja w Northamptonshire została powiadomiona o czterech osobach zatrzymanych przez ochronę na terenie obiektu wyścigowego. Funkcjonariusze ściśle współpracują z torem Silverstone i prowadzą pełne śledztwo. Cztery osoby zostały aresztowane.

Na polskiej stronie Extinction Rebellion można przeczytać, iż grupa jest międzynarodowym, oddolnym ruchem, który posługuje się bezprzemocowymi formami nieposłuszeństwa obywatelskiego w celu powstrzymania masowego wymierania oraz zmniejszenia ryzyka załamania społeczeństwa w efekcie kryzysu klimatycznego.

Ze względu na pandemię koronawirusa Formuła 1 wprowadziła w tym sezonie rygorystyczne zasady dotyczące wstępu na tor. Na teren obiektu mogą wejść tylko te osoby, które przestrzegają protokołów bezpieczeństwa i są poddawane regularnym testom medycznym.

To nie pierwszy raz, gdy protestujący wykorzystali Grand Prix F1 do nagłośnienia swoich postulatów. Podczas Grand Prix Belgii 2013 Greenpeace zorganizował protest przeciwko koncernowi Shell, który był wtedy sponsorem tytularnym imprezy.