Rodzina Williamsów rezygnuje z kierowania zespołem F1

Claire Williams formalnie ustąpi z funkcji wiceszefowej teamu po GP Włoch.
03.09.2013:20
Nataniel Piórkowski
4416wyświetlenia


Claire Williams ustąpi wkrótce ze stanowiska wiceszefowej Williams Racing.

W oświadczeniu prasowym wydanym przed rozpoczęciem wyścigowego weekendu na Monzy, poinformowano o wycofaniu się rodziny Williamsów z kierowania teamem, który w ostatnim czasie został przejęty przez Dorilton Capital.

W ciągu 43 lat pod wodzą Williamsów team odniósł zwycięstwa w 144 Grand Prix i zdobył 128 pole positions. Wywalczył przy tym dziewięć tytułów dla najlepszego konstruktora oraz siedem mistrzostw kierowców.

W komunikacie możemy przeczytać: Niedawne zakończenie procesu przeglądu strategicznego i wieńcząca je sprzedaż Williams Grand Prix Engineering amerykańskiej firmie inwestycyjnej Dorilton Capital gwarantuje długoterminową przyszłość zespołu Williams Formula One i tworzy dogodny moment, w którym rodzina Williamsów zdecydowała się na wyjście ze sportu.

Claire Williams powiedziała: Ponieważ przyszłość zespołu jest już bezpieczna, wydaje się, iż nadszedł odpowiedni moment, aby odejść ze sportu. Jako rodzina zawsze stawialiśmy Williamsa na pierwszym miejscu. Udowodniliśmy to poprzez nasze ostatnie działania przeprowadzone w ramach procesu przeglądu strategicznego. Uważamy, iż nadszedł właściwy czas, aby przekazać stery nowym właścicielom.

Jesteśmy w tym sporcie od ponad czterech dekad. Czujemy wielką dumę z naszych osiągnięć i dziedzictwa, które po sobie zostawiamy. Zawsze byliśmy tutaj z miłości do czystej przyjemności, jaką dają nam wyścigi. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe - poprzedziło ją wiele rodzinnych refleksji.

Doceniamy zachęty Doriltona do kontynuowania naszej roli, ale wiemy, że zespół znajduje się w dobrych rękach a nazwa Williamsa będzie nadal żywa w Formule 1. To być może koniec ery Williamsa jako rodzinnego zespołu, ale jednocześnie początek nowego okresu dla Williams Racing, któremu życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

W imieniu Franka i całej rodziny Williamsów chciałam przekazać największe wyrazy wdzięczności. Z wielką pokorą przyjmujemy wsparcie, jakim cieszyliśmy się przez lata od naszych przyjaciół w padoku i fanów na całym świecie. Przede wszystkim chcielibyśmy jednak podziękować naszemu zespołowi. Osobom, które pracowały tu w przeszłości pracują obecnie. Są prawdziwymi wojownikami. To oni zbudowali zespół, który oglądamy do dzisiaj. Życzymy im wszystkiego dobrego.

Od tak dawna Formuła 1 była naszym życiem, ale nadszedł czas aby otworzyć nowy rozdział - podsumowała Williams.

Matthew Savage, prezes Dorilton Capital i Williams Grand Prix Engineering, dodał: W pełni szanujemy bardzo trudną do podjęcia decyzję Claire i rodziny Williamsów o odejściu z zespołu i firmy po zapewnieniu im stabilnych zasobów na przyszłość.

Osiągnięcia Claire, jakimi są podtrzymanie dziedzictwa Williams Racing, roli zespołu i zaangażowania w innowacje w tak trudnym środowisku od czasu przejęcia sterów w 2013 roku, są wręcz monumentalne. Claire odegrała również wielką rolę w kształtowaniu bardziej wyrównanych warunków technicznych i finansowych w Formule 1, co w kolejnych sezonach pomoże zespołowi w powrocie do czołówki.

Jesteśmy dumni z tego, iż możemy przenieść nazwę Williamsa do kolejnej ekscytującej fazy w historii sportu. Dziękujemy Sir Frankowi, Claire i całej rodzinie Williamsów za możliwość bycia częścią tej wspaniałej brytyjskiej marki.