Domenicali zostanie nowym dyrektorem generalnym F1

Włoch zastąpi Chase'a Carey'a w styczniu 2021 roku.
25.09.2015:32
Mateusz Szymkiewicz
1410wyświetlenia
Embed from Getty Images

Liberty Media potwierdziło, że Stefano Domenicali od stycznia 2021 roku zostanie nowym dyrektorem generalnym Formuły 1.

We wtorek pojawiły się pierwsze informacje, jakoby właściciel serii planował zmiany na stanowisku szefa. Od 2017 roku na czele Formuły 1 stoi Chase Carey, do którego sukcesów należy m.in. wprowadzenie nowego Porozumienia Concorde, które odsuwa zespoły od procesów decyzyjnych oraz gwarantuje sprawiedliwszy podział zysków z praw telewizyjnych.

Na początku przyszłego roku Carey ustąpi z funkcji dyrektora generalnego, przekazując ją Stefano Domenicaliemu. Włoch był w przeszłości pracownikiem Ferrari, do którego dołączył w 1991 roku, a w latach 2008-2014 pełnił funkcję szefa zespołu.

W 2016 roku Domenicali stanął na czele Lamborghini, przyczyniając się do rekordowych zysków oraz poziomu sprzedaży samochodów przez producenta. W międzyczasie 55-latek był zaangażowany w komisję do spraw wyścigów bolidów jednomiejscowych utworzoną przez FIA.

Domenicali został przedstawiony przez Liberty Media podczas weekendu Grand Prix w Rosji. Komunikat właściciela Formuły 1 poprzedziło ogłoszenie ze strony Lamborghini, iż 55-latek od stycznia obejmie nową, prestiżową i profesjonalną rolę poza koncernem.

Jestem zaszczycony dołączając do struktur Formuły 1, szczególnie, że ten sport od zawsze był częścią mojego życia - powiedział Stefano Domenicali. Urodziłem się w Imoli, a na co dzień mieszkam w Monzy. Pozostałem zaangażowany w życie tego sportu jako członek komisji FIA do spraw wyścigów bolidów jednomiejscowych. Nie mogę doczekać się odnowienia kontaktów z zespołami, promotorami, sponsorami oraz wieloma partnerami Formuły 1. Będziemy kontynuowali rozwój tego biznesu.

Chase Carey komentując swoje odejście, przyznał, że nie zamierzał angażować się w Formułę 1 długoterminowo. Możliwość stania na czele Formuły 1 była dla mnie zaszczytem. To globalny sport z siedemdziesięcioletnią historią. Jestem dumny z zespołu, który nie tylko przebrnął przez niesamowicie wymagający 2020 rok, ale zdołał wrócić z determinacją w obszarach zrównoważonego rozwoju, różnorodności i integracji. Jestem przekonany, że zbudowaliśmy silne fundamenty dla tego biznesu, by mógł się długoterminowo rozwijać.