F1 wróci do 90-minutowych piątkowych treningów

Od sezonu 2022 zostaną zlikwidowane czwartki, co pozwoli zaoszczędzić 24 dni w roku.
17.01.2208:36
Mateusz Szymkiewicz
1921wyświetlenia
Embed from Getty Images

Racingnews365.com informuje, że Formuła 1 zdecydowała się wrócić do 90-minutowych piątkowych treningów od sezonu 2022.

Właściciel serii - Liberty Media, w ostatnich latach regularnie eksperymentuje z formatem Grand Prix. W sezonie 2020 na torze Imola przetestowano dwudniowy weekend z jednym treningiem, natomiast w minionych mistrzostwach rozegrano trzy wyścigi poprzedzone sobotnim sprintem.

Według Dietera Renckena z Racingnews365.com, od 2022 roku zostaną zlikwidowane czwartki, podczas których odbywały się konferencje prasowe czy ważenie bolidów. Aktywności te będą przeniesione na piątkowy poranek i oficjalnie weekend ma startować o godzinie 9:00 czasu lokalnego. Z kolei aktywności związane z kibicami mają odbywać się w soboty.

Istotną zmianą jest powrót do 90-minutowych sesji treningowych. W ubiegłym roku Formuła 1 zdecydowała się skrócić piątkowe jazdy do jednej godziny każda, uznając, iż nie zrobi to większej różnicy zespołom oszczędzającym opony oraz podzespoły bolidów. W sezonie 2022 pierwszy trening będzie się rozpoczynał o godzinie 13:00 czasu lokalnego, natomiast drugi o godzinie 17:00. Pomiędzy nimi FIA będzie zapraszała przedstawicieli zespołów na oficjalne spotkania z mediami.

Decyzja o zlikwidowaniu czwartkowych aktywności ma pozwolić ekipom na zaoszczędzenie dwudziestu czterech dni w roku, co odegra kluczową rolę przy rekordowo długim kalendarzu. Ponadto Formuła 1 chce zapewnić dodatkowy czas w przypadku powtórki sytuacji z Meksyku oraz Brazylii, kiedy to opóźnienia w transporcie niemalże zakłóciły przebieg zeszłorocznych Grand Prix.