Ricciardo otrzymał karę cofnięcia o 3 pozycje na starcie GP Abu Zabi

Australijczyk poniósł konsekwencje doprowadzenia do kolizji z Magnussenem.
13.11.2223:13
Nataniel Piórkowski
996wyświetlenia


Daniel Ricciardo otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie wyścigu w Abu Zabi za doprowadzenie do kolizji z Kevinem Magnussenem.

Magnussen został uderzony przez Ricciardo na pierwszym okrążeniu wyścigu o GP Sao Paulo, podczas pokonywania ósmego zakrętu. Kontakt doprowadził do obrócenia bolidu Haasa, który sunąc po poboczu trafił w próbującego go ominąć McLarena Ricciardo.

Sędziowie przeprowadzili rozmowy z oboma kierowcami a także zapoznali się z materiałem wideo oraz dostępnymi danymi. Po zakończeniu dochodzenia orzekli, że chociaż Ricciardo jest w pełni winny kolizji, to jego jazda nie była ryzykowna.

McLaren wyjaśniał, że ich zdaniem Magnussen był wolniejszy od innych bolidów znajdujących się przed nim na wyjściu z ósmego zakrętu, co utrudniało ocenę rzeczywistego tempa. Ricciardo wyjaśnił, że w jego opinii zwolnił wystarczająco, aby uniknąć kontaktu z Magnussenem ale przyznał, że dokonał lekkiego błędu w ocenie sytuacji.

Sędziowie uznali, że incydent nie był przejawem lekkomyślnej jazdy. Uznali jednak, że zdarzenie miało miejsce pomiędzy dwoma bolidami oraz nie mieli na niego wpływu inni kierowcy. Z tego względu nie można zaliczyć go do grona "incydentów z pierwszego okrążenia".

W dokumencie podkreślono, że Magnussen jechał w normalny sposób i sam nie podjął żadnych lekkomyślnych manewrów.

Mając na uwadze wszystkie te fakty, sędziowie ustalają, że Ricciardo był całkowicie winny doprowadzenia do incydentu i zarządzają karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie kolejnego wyścigu.

Dodatkowo kierowca McLarena otrzymał dwa punkty karne. W sumie ma ich już osiem.