Bin Sulayem zapowiada otworzenie naboru na nowe zespoły Formuły 1

Niewykluczone, iż decyzja prezesa FIA będzie miała związek ze staraniami Andrettiego.
02.01.2319:21
Mateusz Szymkiewicz
2111wyświetlenia
Embed from Getty Images

Mohammed bin Sulayem zapowiada rozpoczęcie procesu naboru nowych zespołów Formuły 1.

Aktualnie stawka liczy dziesięć ekip i jakiekolwiek próby powiększenia jej były w ostatnich latach skutecznie blokowane przez szefów oraz Liberty Media. Zasady podziału nagród z praw telewizyjnych, które ustalono przy okazji Porozumienia Concorde z 2020 roku, nie zakładają dodatków za historyczne osiągnięcia, premiując wyniki z konkretnej kampanii.

Tym samym wprowadzenie jedenastego zgłoszenia pozbawiłoby aktualnych uczestników części wpływów z puli wypłacanej przez FOM. W przepisach ustalono, iż formą rekompensaty będzie kwota wpisowego na poziomie 200 milionów dolarów, która zostanie równo podzielona między obecne zespoły.

Od wielu miesięcy gotowość dołączenia do stawki Formuły 1 deklaruje Michael Andretti, który ma za sobą nieudaną próbę przejęcia Sauber Motorsport. Amerykanin od początku roku prowadzi rozmowy z F1 oraz FIA, a jego starania publicznie poparli przedstawiciele McLarena i Alpine.

W poniedziałkowy wieczór prezes Federacji - Mohammed bin Sulayem, zadeklarował, iż w najbliższym czasie może zostać uruchomiony oficjalny proces naboru nowych ekip Formuły 1. Wiele wskazuje na to, iż ma to związek ze staraniami Andrettiego. Inne poszlaki prowadzą do producentów, którzy mogą rozważać wejście od sezonu 2026 z fabryczną stajnią oraz własną jednostką napędową.

Poprosiłem mój zespół FIA, aby przyjrzał się uruchomieniu procesu naboru dla potencjalnych nowych zespołów do Mistrzostw Świata Formuły 1 - przekazał bin Sulayem za pośrednictwem Twittera.