FIA chce zaostrzyć zasady dotyczące ponownego analizowania spraw

Federacja ma uważać, że zespoły nadużywają regulaminowego przywileju.
14.11.2309:54
Nataniel Piórkowski
668wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA zamierza zaostrzyć procedury dotyczące prawa do ponownego rozpatrzenia sprawy, zawarte w międzynarodowym kodeksie sportowym.

Podczas GP Sao Paulo Haas złożył tego typu wniosek, domagając się kontroli w sprawie wyników wyścigu w Austin. Zespół twierdził, że sędziowie nie zajęli się niektórymi przypadkami wyjazdów poza tor, przez co kierowcy konkurencyjnych ekip uniknęli kar czasowych.

Artykuł 14 kodeksu pozwala uczestnikom mistrzostw świata na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, jeśli przedstawione zostaną istotne i nowe dowody, które nie były dostępne w chwili podejmowania przez sędziów pierwotnej decyzji.

Ostatecznie Haas nie spełnił tego warunku a wyniki Grand Prix USA zostały utrzymane w mocy.

Był to ostatni jak dotąd przypadek skorzystania przez ekipę z prawa do ponownego rozpatrzenia sprawy. Wcześniej w tym roku powoływały się na niego między innymi teamy Astona Martina i Ferrari.

FIA zamierza ograniczyć nadmierne i bezrefleksyjne korzystanie przez zespoły ze wspomnianego wyżej mechanizmu. Okno czasowe, w którym stajnie będą mogły złożyć stosowny wniosek zostanie zredukowane z dwóch tygodni do 96 godzin (czterech dni). Propozycja ta została zgłoszona jeszcze przed rozpatrzeniem sprawy zgłoszonej przez Haasa.

Prawdopodobnie zostanie także wprowadzona kaucja w wysokości 6 tysięcy euro. Będzie ona zwracana zespołowi, jeśli wniosek o ponowne zbadanie sprawy zostanie zaakceptowany przez sędziów.

Międzynarodowy kodeks sportowy może zostać zmodyfikowany jedynie podczas dorocznego zgromadzenia ogólnego FIA, które odbędzie się w grudniu w Baku. Zmiany nie będą ograniczać się do Formuły 1, ale znajdą zastosowanie w przypadku wszystkich mistrzostw rozgrywanych pod egidą FIA, w tym Formuły E i WEC.