Prodrive wyklucza wejście do F1 w roku 2011

"Obecnie nasza uwaga skupia się na powrocie Prodrive do Rajdowych Mistrzostw Świata"
15.04.1012:16
Marek Roczniak
1956wyświetlenia

Firma Prodrive ogłosiła dzisiaj, że nie będzie starać się o wejście do Formuły 1 począwszy od sezonu 2011, gdyż zdecydowała się na skupienie swoich wysiłków związanych ze startami w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Prodrive był jednym z zespołów ubiegających się o miejsce w stawce F1 w sezonie 2010, ale jego zgłoszenie zostało odrzucone przez FIA, która wybrała zespoły Manor, Campos i US F1. Po upadku tej ostatniej ekipy FIA otworzyła na nowo proces selekcji trzynastego zespołu na rok 2011 i jak dotychczas zaledwie dwie ekipy potwierdziły wysłanie swoich zgłoszeń - Epsilon Euskadi i Durango.

Spodziewano się, że Prodrive będzie kolejnym kandydatem, jednak szef firmy z Banbury - David Richards powiedział dzisiaj, że nie są tym zainteresowani. Podkreślił, że nowe zespoły pokazały w tym roku, jak trudno jest wejść do Formuły 1, a Prodrive jest zainteresowany dołączeniem do tego sportu jedynie w sytuacji, gdyby mieli szansę być od razu konkurencyjni.


Obecnie nasza uwaga skupia się na powrocie Prodrive do Rajdowych Mistrzostw Świata w roku 2011, a to samo w sobie wymaga już znaczących nakładów na zaprojektowanie i rozwój całkowicie nowego samochodu - powiedział Richards. Podjęcie wyzwania uruchomienia nowego zespołu Formuły 1, znalezienie niezbędnych funduszy i opracowanie samochodu od czystej kartki papieru jest ogromnym przedsięwzięciem, którego nie można bagatelizować.

Dodał: W przeszłości cieszyliśmy się z udanego zaangażowania w F1 i szanujemy wartości, jakie to tworzy, zatem będziemy bacznie przyglądać się dalszemu rozwojowi sytuacji w mistrzostwach. Jednakże zawsze dawaliśmy jasno do zrozumienia, że moment wejścia Prodrive musi być oparty na dwóch kryteriach: że możemy być konkurencyjni, i że będzie to dla nas opłacalny biznes. Sądzę, że gdybyśmy dzisiaj zaadaptowali strategię utworzenia nowego zespołu, to spełnienie tych kryteriów nie byłoby możliwe.

Źródło: Autosport.com

KOMENTARZE

3
Maraz
15.04.2010 03:14
Owszem, z 2005 roku w WSbR.
kamil - fan f1
15.04.2010 02:50
Szkoda bo Durango nie wydaje się mi się dobrą kandydaturą, a co do Epsilona nie mam całkowitej pewności, ale z drugiej strony jestem ciekaw na jakie silniki się zdecydują bo gdzieś o uszy mi się obiło, że dostawca silników może dostarczać silniki max 4 teamom, czyli zostały 1x Ferrari, 1x Merc, 2x Renault (w sumie przydałoby się jeszcze kilku dostawców, bo to się robi nudne). Może Reno, jak na razie niezawodne, mało pali - więc bolid jest lżejszy, krótki i jak zauważyłem zwinniejszy. PS. A czy przypadkiem Epsilon to nie były zespół Kubicy?
mizoo
15.04.2010 02:05
I za to ich lubie. Za odpowiednie i w pelni profesjonalne podejscie do tematu. Mam nadzieje, ze z podobnym nastawieniem (i przygotowaniem) wejda do WRC i pokaza (oby z Subaru) to co pokazali ostatnio az 7 lat temu.