Mazepin odbędzie prywatny program testów z Mercedesem

Rosjanin skorzysta z samochodu z 2017 roku
28.01.1919:46
Łukasz Godula
2419wyświetlenia
Embed from Getty Images

Nikita Mazepin uzupełni swój debiutancki sezon Formuły 2 o prywatny program testów w samochodzie Mercedesa z 2017 roku.

Zwycięzca wyścigu w GP3, oraz wicemistrz tej serii zaliczy 12 dni testowych w Mercedesie W08. Jeśli chodzi o oficjalne jazdy z wykorzystaniem obecnych samochodów zespołu są ograniczone do zaledwie dwóch czterodniowych sesji treningowych przed sezonem, oraz dwóch dwudniowych testów w czasie sezonu. Do tego dochodzą jeszcze testy opon po ostatnim wyścigu.

Jednak mogą również testować samochodami, które zostały zaprojektowane w myśl zasad sprzed 3 lat od razu w roku kalendarzowym, który obejmuje najnowsze mistrzostwa.

To oznacza, że do prywatnych testów dopuszczone są samochody z lat 2015-2017, co daje szansę Mazepinowi na zebranie doświadczenia w konstrukcji z obecnym, wysokim dociskiem. Gdy Lance Stroll odbywał swój program prywatnych testów, przed dołączeniem do Williamsa w 2017 roku, używał samochodu z 2014 roku, który był budowany w oparciu o zdecydowanie inne przepisy.

Regulacje mówią jeszcze, że takie testy mogą się odbyć w samochodzie zbudowanym w specyfikacji z tego okresu" oraz używając opon "przeznaczonych specjalnie do tych celów. Program testowy Mazepina nie oznacza, że jest oficjalnie związany z Mercedesem, który posiada już swoich juniorów w postaci Estabana Ocona oraz George'a Russella.

Ocon będzie asystował Mazepinowi na testach jako trener. Mazepin ma już doświadczenie w testowaniu maszyny F1, gdyż był kierowcą rozwojowym Force India. W ciągu ostatnich trzech lat uczestniczył tylko w ośmiu dniach testowych z zespołem, który obecnie nazywa się Racing point.

KOMENTARZE

3
dejacek
01.02.2019 01:48
papa Mazepin wyszedł z tiurmy? No bo raczej nie chodzi o angaż w Mercedesie w najbliższej przyszłości...
rno2
29.01.2019 06:13
Tyle, że Mazepin to raczej nie żaden junior Mercedesa, tylko ich klient, który najprawdopodobniej zapłaci za ten program testowy.
mbwrobel
28.01.2019 09:49
Mercedes musi chyba team juniorski utworzyć, żeby ogarnąć wszystkich kierowców, których kuszą. Mają klęskę urodzaju.