Grand Prix Arabii Saudyjskiej dołączy do kalendarza w 2021 roku

Nocny wyścig Formuły 1 na ulicach Dżudda zostanie rozegrany w listopadzie.
05.11.2015:43
Mateusz Szymkiewicz
2256wyświetlenia
Embed from Getty Images

Władze Formuły 1 oficjalnie potwierdziły długoterminową umowę z Arabią Saudyjską na organizację Grand Prix od sezonu 2021.

Wyścig, o którym spekulowano od wielu miesięcy, zostanie rozegrany w listopadzie na ulicach drugiego największego miasta w Królestwie - Dżudda. Zmagania będą toczyły się nocą i tym samym dołączą do Bahrajnu, Singapuru oraz Abu Zabi, którzy także organizują swoje imprezy przy sztucznym oświetleniu.

Decyzja o włączeniu Arabii Saudyjskiej spotkała się z reakcją Amnesty International, które uważa, że władze państwa organizując wyścig Formuły 1 chcą odwrócić uwagę od jednego z najbardziej represyjnych reżimów na świecie.

Mimo to ruch Liberty Media związany z organizacją wyścigu w Królestwie został obroniony m.in. przez Mattię Binotto z Ferrari oraz Toto Wolffa z Mercedesa. Zdaniem Włocha, F1 będzie wektorem pozytywności w Arabii, natomiast Austriak był obecny w kraju przy okazji zmagań Formuły E i jest pod wrażeniem zmian, które tam dostrzegł.

Według RaceFans.net, tor w Dżudda może być tymczasowym rozwiązaniem. Docelowo Formuła 1 ma rywalizować w Arabii Saudyjskiej wokół parku rozrywki Qiddiya, którego budowa jest opóźniona przez pandemię koronawirusa. Niewykluczone, że do zmiany lokalizacji dojdzie już w 2023 roku.

Jesteśmy podekscytowani witając Arabię Saudyjską w Formule 1 od sezonu 2021, potwierdzając spekulacje z ostatnich dni - powiedział Chase Carey, dyrektor generalny Mistrzostw Świata. Arabia Saudyjska jest państwem, które dynamicznie staje się centrum sportu i rozrywki z wieloma istotnymi imprezami, które rozegrano w ostatnich latach. Jesteśmy zachwyceni, że od przyszłego roku dołączy tam Formuła 1.

Region ten jest dla nas bardzo istotny, ponieważ 70 procent populacji stanowią osoby poniżej 30. roku życia. Tym samym możemy dotrzeć do nowych kibiców, a obecnym zaprezentujemy ekscytujące wyścigi w historycznej lokalizacji. Pełny prowizoryczny kalendarz na sezon 2021 pojawi się w nadchodzących tygodniach i będzie oczekiwał na zatwierdzenie przez Światową Radę Sportów Motorowych.