Rosja nie będzie mogła być reprezentowana w F1 przez dwa sezony

W sezonie 2021 Nikita Mazepin będzie ścigał się pod neutralną flagą.
07.02.2109:32
Jakub Ziółkowski
3020wyświetlenia
Embed from Getty Images

Rosyjski Związek Motorowy poinformował o otrzymaniu od FIA wyjaśnień odnośnie decyzji Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS), który w grudniu ogłosił nałożenie sankcji sportowych na Federację Rosyjską.

Zgodnie z grudniowym wyrokiem CAS, Rosja nie może być reprezentowana w światowych wydarzeniach sportowych w ciągu następnych dwóch lat ze względu na liczne przypadki stosowania dopingu wśród swych sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

W efekcie drużyny rosyjskie nie wystąpią zarówno na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, jak i na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 roku.

Rosyjski Związek Motorowy potwierdził wczoraj, iż zgodnie z klaryfikacją przesłaną przez FIA, obostrzenia będą również dotyczyć najważniejszych serii wyścigowych. W związku z tym kierowca Haasa - Nikita Mazepin, nie będzie mógł reprezentować swojego kraju przez najbliższe dwa sezony.

Debiutujący w F1 Mazepin a także inni rosyjscy kierowcy, biorący udział w mistrzostwach świata organizowanych przez FIA, nie będą mogli korzystać z rosyjskich symboli narodowych, takich jak godło narodowe, flaga czy hymn. Rosjanie będą mogli za to występować jako „neutralni kierowcy z Rosji”, a także korzystać z barw narodowych.

Decyzja CAS nie dotyczy również Grand Prix Rosji, które nie zostanie odwołane ze względu na restrykcje. Fani będą mogli wnieść ze sobą na tor rosyjskie flagi, a rosyjskie władze będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu.

Zgodnie z wyrokiem CAS, restrykcje nie obejmują niższych kategorii wyścigowych, w związku z czym Robert Szwarcman będzie mógł uczestniczyć w tegorocznym sezonie Formuły 2 pod rosyjską flagą. Decyzja CAS będzie obowiązywać do grudnia 2022 roku.