WADA zakończyła dochodzenie w sprawie malowania Haasa

Źródła Racetrackmasters.com potwierdzają, że kolorystyka VF-21 została uznana za legalną.
16.03.2110:45
Mateusz Szymkiewicz
1526wyświetlenia
Embed from Getty Images

Źródła Racetrackmasters.com informują, że WADA postanowiła zakończyć dochodzenie w sprawie tegorocznego malowania Haasa.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), w najbliższych dwóch latach Rosja nie może brać udziału w światowych imprezach, ze względu na liczne przypadki pogwałcenia prawa antydopingowego. Tym samym Nikita Mazepin zadebiutuje w Formule 1 jako „neutralny sportowiec”.

Wielkie kontrowersje wywołało jednak malowanie bolidu zespołu 22-latka. Ekipa Haas postawiła na białe barwy oraz czerwono-niebieskie akcenty, bezpośrednio odnoszące się do flagi Rosji. Mimo zapewnień FIA oraz Rosyjskiej Federacji Samochodowej, iż schemat pokrywający VF-21 jest legalny, swoje dochodzenie przeprowadziła Światowa Agencja Antydopingowa.

Wątpliwości odnosiły się do klauzuli z orzeczenia CAS, które brzmi: Nie można umieszczać publicznie godła państwowego ani innego symbolu Federacji Rosyjskiej na swoich ubraniach, sprzęcie lub pozostałych przedmiotach osobistych.

Według ustaleń Racetrackmasters.com, WADA miała ostatecznie uznać kolorystykę Haasa za zgodną z przepisami. Tym samym nic już nie stoi na przeszkodzie, by stajnia z Kannapolis mogła rywalizować w dotychczasowych barwach w sezonie 2021.