Radio Canada: Grand Prix w Montrealu zostało odwołane

Oczywistym kandydatem do przejęcia wakatu w kalendarzu jest Istanbul Park.
15.04.2120:02
Nataniel Piórkowski
2020wyświetlenia


Tegoroczne Grand Prix Kanady zostało odwołane - poinformowało Radio Canada.

Wątpliwości dotyczące miejsca w Montrealu w Kalendarzu mistrzostw świata narastały od kilku tygodni. Chociaż władze Formuły 1 oraz promotor imprezy podkreślali, że w sprawie prowadzone są negocjacje z lokalnymi władzami, to surowe restrykcje pandemiczne nie dawały większych szans na organizację wyścigowego weekendu.

W czwartek Radio Canada przekazało informację, iż Grand Prix zostało odwołane z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne. Podkreślano przy tym obawy związane z mieszaniem się osób powiązanych ze środowiskiem F1 z wolontariuszami czy obsługą żyjącą na stałe w regionie Montrealu.

Podstawowym problemem jest obowiązek poddania się obowiązkowej kwarantannie przez większość sportowców (wyjątek uzgodniono jedynie dla graczy NHL, którzy rozgrywają swe mecze także w USA). Ze względu na to, iż w weekend poprzedzający Grand Prix Kanady ma odbyć się Grand Prix Azerbejdżanu, kierowcy i członkowie zespołów nie zdołaliby spełnić ustawowego wymogu izolacji.

W ostatnich dniach pojawiły się także informacje na temat zwiększenia obciążeń finansowych promotora w związku z perspektywą organizacji Grand Prix przy pustych trybunach.

Należy także przypomnieć, iż tor w Kanadzie jest w połowie permanentnym obiektem. Prace nad przygotowaniem terenu muszą rozpocząć się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, co uniemożliwia przesadnie długie oczekiwanie na unormowanie się sytuacji pandemicznej w Quebecu.

Jednym z pomysłów była organizacja Grand Prix przy wykorzystaniu modelu zamkniętej bańki, na wzór tego zastosowanego w grudniu w Abu Zabi. Plan ten został jednak uznany za trudny w realizacji, ze względu na konieczność poddania obsługi hotelowej czy wolontariuszy pracujących na torze obowiązkowej kwarantannie przed startem imprezy.

Zgodnie z informacjami, które przekazywaliśmy wcześniej w tym tygodniu, faworytem do przejęcia miejsca po Grand Prix Kanady jest Istanbul Park. Tor zlokalizowany jest na szlaku transportowym prowadzącym z Baku do Europy i oczekuje na liście rezerwowych obiektów wyznaczonych przez Liberty Media.