Vasseur: Partnerstwo z Ferrari w sprawie kierowców wciąż żywe

Z kolei Valtteri Bottas przyznał, że nie uważa się za numer jeden zespołu z Hinwil.
24.01.2218:28
Maciej Wróbel
893wyświetlenia
Embed from Getty Images

Jak twierdzi szef Alfy Romeo, Frederic Vasseur, partnerstwo z Ferrari odnośnie kierowców wciąż ma się dobrze mimo braku juniora Ferrari w składzie stajni z Hinwil na ten rok.

W ostatnich trzech latach barw zespołu Alfa Romeo bronił wspierany przez Ferrari Antonio Giovinazzi. Z przejęciem posady Włocha w ubiegłym roku łączeni byli inni juniorzy stajni z Maranello - Mick Schumacher czy Robert Szwarcman. Ostatecznie wybór szwajcarskiej ekipy padł na powiązanego z Alpine Guanyu Zhou, podczas gdy miejsce po odchodzącym na emeryturę Kimim Raikkonenie zajął jego rodak, Valtteri Bottas.

Frederic Vasseur utrzymuje jednak, że brak powiązanego z Ferrari kierowcy w Alfie Romeo nie oznacza zakończenia wieloletniej współpracy. To, że zdecydowaliśmy się na inną opcję, nie oznacza, że nie będziemy już mogli prowadzić interesów z Ferrari w przyszłości - stwierdził Francuz w rozmowie z Motorsport-total.com.

Zdaniem Vasseura, pozyskanie Zhou, będącego pierwszym w historii chińskim uczestnikiem wyścigu Grand Prix, stwarza ekscytujące możliwości dla zespołu. Szef zespołu z Hinwil nie wyklucza jednak, że w niedalekiej przyszłości w składzie ekipy znów może pojawić się kierowca należący do akademii Ferrari. Ferrari nie musi co roku wprowadzać debiutanta, więc pracujemy z roku na rok i jest to jasne dla obu stron - powiedział Vasseur.

Francuz stwierdził z kolei w rozmowie z Blickiem, że pozyskany z Mercedesa Valtteri Bottas odegra kluczową rolę w aklimatyzacji Zhou w Formule 1. Bez dwóch zdań Valtteri musi poprowadzić nowego kierowcę za rękę na początku sezonu. Zdecydowanie będzie to też motywacją dla całego zespołu i wszystkich jego wydziałów.

Sam Bottas przyznaje jednak, iż nie postrzega siebie jako kierowcy numer jeden w zespole Alfy Romeo. Nigdy nie myślałem zbytnio zabawie w numery jeden i dwa, nawet w Williamsie - powiedział Fin. Możesz dobrze funkcjonować tylko jako zespół. Będę w pełni wspierał Zhou. On również pokazał w ostatnich dwóch latach, że jest szybki i potrafi wygrywać wyścigi.