RacingNews365: Umowa Alpine z Piastrim na sezon 2023 jest nieważna

Komisja FIA ds. sporów kontraktowych miała już wydać werdykt w tej sprawie.
05.08.2212:12
Mateusz Szymkiewicz
3303wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dieter Rencken z RacingNews365 informuje, że komisja FIA ds. sporów kontraktowych wydała werdykt, według którego Oscar Piastri nie będzie kierowcą Alpine w sezonie 2023.

W poniedziałkowy poranek potwierdzono, że aktualny reprezentant stajni z Enstone - Fernando Alonso, dołączy od nowego roku do Astona Martina. Naturalnym następcą Hiszpana wydawał się kierowca rezerwowy Oscar Piastri, jednakże Alpine miało stracić opcję automatycznego angażu Australijczyka na sezon 2023 i ten związał się z McLarenem.

We wtorkowy wieczór francuska stajnia ogłosiła swój przyszłoroczny skład kierowców, w którym znalazł się Piastri. Mimo to 21-latek kilka godzin później wystosował oświadczenie, dementując komunikat opublikowany przez Alpine.

Według ustaleń RacingNews365, sprawa została skierowana do niezależnej komisji FIA ds. sporów kontraktowych. Po kilku dniach miał zapaść werdykt, według którego obecna umowa Alpine z Piastrim obejmuje tylko sezon 2022 i zespół nie już ma żadnych praw do automatycznego obsadzenia Australijczyka w swoim kokpicie od nowego roku. Francuskiej stajni nie przysługuje prawo do odwołania.

Dieter Rencken potwierdza, że Piastri jest już formalnie związany z McLarenem i w nowym sezonie przejmie kokpit Daniela Ricciardo. Kierowca miał złożyć podpis pod umową 30 lipca, dwa dni przed komunikatem Astona Martina o pozyskaniu Fernando Alonso. Niewykluczone, że Ricciardo pozbawiony posady rozpocznie starania o powrót do Enstone, w którym był obecny w latach 2019-2020 w czasach Renault.