Ocon: Należy zwiększyć pulę dozwolonych komponentów

Francuz apeluje do władz F1 o nowelizację przepisów ze względu na dużą liczbę wyścigów.
12.09.2212:11
Maciej Wróbel
634wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem Estebana Ocona, Formuła 1 powinna rozważyć zmiany w przepisach dotyczących liczby dozwolonych zmian komponentów na przestrzeni całego sezonu.

Sezon 2022 wkracza w decydującą fazę, a kierowcy coraz częściej muszą mierzyć się z karami przesunięcia na starcie ze względu na nadprogramowe wymiany jednostek napędowych bądź ich komponentów. W ramach ograniczenia kosztów, każdy kierowca może skorzystać w jednym sezonie z trzech silników, trzech turbosprężarek, trzech MGU-H, trzech MGU-K czy też dwóch systemów magazynowania energii.

Przed ostatnim Grand Prix Włoch kary za skorzystanie z elementów spoza regulaminowej puli otrzymało aż dziewięciu kierowców, przez co pojawiły się niejasności odnośnie kolejności startowej do niedzielnego wyścigu. Pierre Gasly zapytał nawet swoich kibiców za pośrednictwem Twittera: Czy ktoś może mi powiedzieć, z której pozycji wystartuję do jutrzejszego wyścigu?.

Esteban Ocon uważa, że w świetle ostatnich kontrowersji Formuła 1 powinna przemyśleć przepisy odnośnie żywotności silników. Oczywiście żaden z producentów nie jest w stanie zbudować silnika, który będzie mógł wytrzymać tak wiele wyścigów. Oczekujemy zbyt dużo, podczas gdy wyścigów jest tak wiele - powiedział kierowca Alpine.

Zostaliśmy ukarani już dwa razy, a inni nawet więcej. Nie chodzi tu tylko o nas, ale o wszystkich. Myślę, że przepisy powinny zostać skorygowane przed następnym sezonem, żeby zwiększyć liczbę komponentów, z których będziemy mogli korzystać - dodał Francuz.