FIA oficjalnie odrzuciła wniosek Herty o superlicencję

Amerykanin był rozpatrywany przez AlphaTauri jako kierowca na sezon 2023.
24.09.2212:42
Mateusz Szymkiewicz
1031wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA oficjalnie odrzuciła wniosek Coltona Herty o przyznanie warunkowej superlicencji na sezon 2023.

Amerykanin porozumiał się z AlphaTauri w sprawie startów w Formule 1 od przyszłorocznych mistrzostw. Na przeszkodzie stała jednak zbyt mała liczba punktów do uzyskania uprawnień. Herta chcąc dołączyć do stawki musiał przekroczyć próg 40 oczek za sukcesy w innych seriach, podczas gdy aktualnie posiada ich 32.

22-latek mimo to złożył wniosek do FIA o przyznanie superlicencji, powołując się na wyjątkowe okoliczności. Herta otrzymał zaledwie połowę punktów za wicemistrzowski sezon w IndyLights z powodu zbyt małej stawki. W sytuacji, gdyby osiągnięcia z 2018 roku zostały podliczone według pełnej puli, Amerykanin spełniałby kryteria do startów w Formule 1.

Mimo to jak już wcześniej informował Colton Herta oraz zespół AlphaTauri, wniosek o warunkowe przyznanie superlicencji został odrzucony. Z kolei teraz FIA wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

FIA potwierdza, że po przeprowadzonym dochodzeniu Colton Herta nie spełnia wymagań do otrzymania superlicencji z powodu zbyt małej liczby punktów. Federacja stale analizuje swoje przepisy oraz procedury, a biorąc pod uwagę superlicencję najważniejsze jest bezpieczeństwo, doświadczenie i osiągi podczas dotychczasowej ścieżki kariery - brzmi komunikat.

Zrozumiałe, że Herta pozostanie w sezonie 2023 kierowcą Andrettiego w IndyCar, wypełniając do końca swój kontrakt.