Steiner: McLaren dużo ryzykuje wyborem Piastriego

Szef Haasa tłumaczy decyzję o pozyskaniu Hulkenberga jego doświadczeniem.
07.12.2211:12
Maciej Wróbel
1335wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem Gunthera Steinera, McLaren podjął duże ryzyko decydując się na zatrudnienie Oscara Piastriego.

21-letni Australijczyk, który w sezonie 2021 wywalczył mistrzostwo Formuły 2, po roku przerwy od ścigania dołączy do stawki Formuły 1 w sezonie 2023. Choć przez większość kariery Piastri związany był z Renault, ostatecznie - po zamieszaniu z letniej przerwy - zadebiutuje w F1 jako kierowca McLarena, zajmując miejsce Daniela Ricciardo.

Do odwrotnej sytuacji doszło natomiast w zespole Haas, gdzie młody kierowca, Mick Schumacher, ustąpi miejsca znacznie bardziej doświadczonemu Nico Hulkenbergowi. Oczywiście Mick nie mógł nam zapewnić takiego bogactwa doświadczenia, jakim dysponuje Hulkenberg - powiedział w wywiadzie dla Speed Week Gunther Steiner tłumacząc decyzję o postawieniu na 35-latka.

Zdobycie doświadczenia zajmuje sporo czasu, za co oczywiście nie winimy Micka. My jednak nie mamy zbyt wiele czasu w tej chwili. Musimy utrzymać swoją pozycję w środku stawki, a do tego potrzebujemy kierowców takich jak Nico [Hulkenberg] i Kevin Magnussen.

Nie winię Micka za sytuację, w jakiej znalazł się zespół. Jako ekipa zaczęliśmy dobrze w F1, potem nadeszła stagnacja, a następnie osunęliśmy się w dół. To nie była wina Micka. Nie jesteśmy już tym samym Haasem, co na początku 2021. Wiedzieliśmy że będzie to trudny sezon, ponieważ skoncentrowaliśmy się na przekierowaniu naszych zasobów na rozwój samochodu na rok 2022.

Aż do tego roku nie dokonywaliśmy postępów, ale nasz sezon i tak obfitował we wzloty i upadki. Teraz potrzebujemy kierowców, którzy dają nam najlepszą możliwą szansę na regularne zdobywanie punktów - dodaje Steiner.

Szef AlphaTauri, Franz Tost, niejednokrotnie podkreślał, że młodzi kierowcy potrzebują co najmniej trzech lat na przystosowanie się do realiów Formuły 1. Mick Schumacher także sądzi, iż nie otrzymał wystarczająco dużo czasu. W pewnym sensie Mick ma rację - kontynuuje szef Haasa. Ma za sobą dwa lata z nami, ale przed tym młody kierowca ma niewiele okazji na przygotowanie się do tej pracy.

Steiner uważa zatem decyzję McLarena o zatrudnieniu Oscara Piastriego za ryzykowną. Młodzi kierowcy zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Wszyscy obecnie wiemy, że George Russell, Charles Leclerc i Lando Norris są niesamowitymi kierowcami wyścigowymi. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy jednak tego wcześniej.

Każdy patrzy na Oscara Piastriego jak na wielki talent, ale szczerze mówiąc, nawet McLaren nie wie, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem - zakończył Włoch.