Sebastian Montoya nowym juniorem Red Bulla

17-latek jest synem siedmiokrotnego zwycięzcy Grand Prix - Juana Pablo Montoyi.
10.01.2317:18
Maciej Wróbel
1214wyświetlenia
Embed from Getty Images

Sebastian Montoya został potwierdzony jako kolejny nowy nabytek Red Bull Junior Team.

Przed sezonem 2023 lista juniorów Red Bulla uległa sporym zmianom. Szeregi Red Bull Junior Team opuścił wprawdzie Juri Vips, jednak w ostatnich tygodniach austriacki koncern nawiązał współpracę z takimi kierowcami jak Enzo Fittipaldi, Zane Maloney czy startujący jeszcze w kartingu Enzo Tarnvanichkul.

Teraz do tego grona dołącza Sebastian Montoya. 17-letni Kolumbijczyk, który jest synem byłego kierowcy F1 - Juana Pablo Montoyi - już wcześniej był wspierany przez Red Bulla, lecz dopiero teraz został ogłoszony pełnoprawnym członkiem akademii.

Sezon 2022 Montoya spędził w Formula Regional European Championship, gdzie ukończył zmagania na 13. pozycji w klasyfikacji generalnej, równocześnie zajmując najniższy stopień podium wśród debiutantów. Rok wcześniej zajął natomiast czwarte miejsce we włoskiej Formule 4.

We wrześniu 17-latek zastępował na Zandvoort Olivera Goethego w barwach Camposa w FIA F3 i zaliczył imponujący debiut - oba wyścigi ukończył bowiem na ósmej pozycji, zdobywając łącznie 7 punktów.

Dr Helmut Marko w ostatniej rozmowie z Auto Motor und Sport potwierdził, że Montoya w sezonie 2023 awansuje właśnie do Formuły 3, jednak w tej chwili nie jest jasne, do jakiego zespołu dołączy. Niewykluczone, że będzie to Hitech, z którym Kolumbijczyk współpracował podczas listopadowych testów w Jerez. Montoya będzie też kierowcą tego zespołu w zbliżających się mistrzostwach Formula Regional Middle East Championship.

Jestem podekscytowany mogąc ogłosić to, że jestem teraz częścią oficjalnego programu juniorskiego Red Bulla - napisał Kolumbijczyk na swoim Instagramie. W zeszłym roku byłem jednym ze sportowców wspieranych przez tę markę, a teraz będziemy wspólnie pracowali nad osiągnięciem ostatecznego celu: Formuły 1.

Juniorami Red Bulla w 2023 pozostaną Liam Lawson, Ayumu Iwasa, Dennis Hauger, Jehan Daruvala, Isack Hadjar, Jak Crawford i Jonny Edgar. Ten pierwszy po dwóch latach spędzonych w F2 przechodzi do japońskiej Super Formula, natomiast Iwasa i Hauger będą kontynuowali starty w F2 odpowiednio w zespołach DAMS i MP Motorsport.

Hadjar i Crawford mają zadebiutować w tym roku w F2, lecz nie wiadomo, w jakich zespołach będą startować. Nie jest też jasna przyszłość Jehana Daruvali, który łączony jest z pozostaniem w Formule 2 na czwarty sezon. Trzeci rok w F3 spędzi natomiast Jonny Edgar, który przeszedł z Tridenta do MP Motorsport.

W poniedziałek włączenie nowego kierowcy do swojej akademii potwierdził z kolei Williams. Nowym juniorem stajni z Grove został argentyński kierowca F3 - Franco Colapinto.