BBC: Szefowie zespołów F1 zniesmaczeni działaniami bin Sulayema

Pojawiają się nawet głosy, iż powinien on ustąpić ze stanowiska prezesa FIA.
03.02.2313:17
Nataniel Piórkowski
1757wyświetlenia


Anonimowi szefowie zespołów F1, cytowani przez BBC, krytykują prezesa FIA - Mohammeda bin Sulayema, domagając się jego rezygnacji.

W artykule BBC możemy przeczytać, iż w środowisku zespołów panuje przekonanie, iż bin Sulayem powinien ustąpić ze stanowiska.

Wszyscy sądzą, że powinien odejść. To zdecydowanie powszechna opinia - powiedział brytyjskiej telewizji jeden szefów pragnących zachować anonimowość.

W ostatnich tygodniach poruszenie wywołały plany FIA dotyczące rozszerzenia stawki. W czwartek Federacja oficjalnie rozpoczęła proces przyjmowania zgłoszeń od podmiotów zainteresowanych dołączeniem do serii Grand Prix.

Niewymieniony z nazwiska szef teamu, cytowanych przez BBC, wskazuje, że możliwe wejście do F1 teamu Andrettiego, jest jedną z wielu drażniących kwestii.

Formuła 1 ma także być niezadowolona z tego, w jaki sposób bin Sulayem odniósł się na Twitterze do plotek o możliwej sprzedaży praw komercyjnych saudyjskiemu funduszowi inwestycji społecznych. Prezes FIA uznał, że cytowana w mediach kwota 20 miliardów dolarów jest zawyżona.

Dodatkowe kontrowersje budzą regulacje zakazujące kierowcom wyrażania opinii na tematy społeczne, polityczne i religijne. Możliwe jest to wyłącznie po uzyskaniu zgody FIA.

W mediach pojawiły się także wypowiedzi Sulayema z 2001 roku, w których wspomina, że nie lubi kobiet, które myślą, że są mądrzejsze od mężczyzn.

Źródło BBC przekonuje, że komentarz ten wzbudził powszechny niesmak.

Tego typu wypowiedzi każdego dnia przygnębiają dyrektorów generalnych. Powinien wycofać się z nich i przeprosić. Powiedzieć, że użył tych słów 21 lat temu i że tego żałuje, zareagować w jakiś sposób....

BBC skontaktowało się także z drugim anonimowym informatorem, który zasugerował nawet, że stanowisko bin Sulayema może wisieć na włosku. Interesujące jest to, czy w ogóle zmieni swoją grę? Jeśli popełni jeszcze jeden błąd, nie wiem jak z tego wyjdzie.

Kolejny kontakt BBC stwierdza: To będzie dość interesujące - nawet w zakresie dynamiki pomiędzy Stefano [Domenicalim - dyrektorem generalnym F1] a Mohammedem. Mam wrażenie, że zabraknie koordynacji.

Motorsport UK, federacja działająca pod egidą FIA, zostało zapytane przez BBC o to, czy bin Sulayem jest odpowiednią osobą, aby pełnić funkcję prezesa organu zarządzającego.

W odpowiedzi redakcja otrzymała następujące oświadczenie: Sporty motorowe powinny być środowiskiem, w którym każdy może brać udział, śledzić lub poświęcać swój wolny czas, znajdując się w środowisku bezpiecznym, uczciwym i dającym radość.

Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie zmiany kultury, by zagwarantować, że sporty motorowe będą bardziej reprezentatywne w kontekście demografii społeczeństwa, promując najlepsze modele zachowań.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub komentarzy na temat FIA, prosimy o bezpośredni kontakt z ich biurem prasowym.