Neel Jani wspomoże rozwój jednostki Audi przed sezonem 2026

Szwajcar w przeszłości związany z Toro Rosso będzie pracował w symulatorze.
22.06.2319:07
Mateusz Szymkiewicz
500wyświetlenia


Audi potwierdziło angaż Neela Janiego w roli kierowcy rozwojowego. Do głównych obowiązków Szwajcara będzie należała pomoc z perspektywy symulatora przy rozwoju jednostki napędowej na sezon 2026.

Koncern z Ingolstadt jest w trakcie przygotowań do debiutu w Formule 1 jako producent silnika oraz fabryczny zespół na bazie Saubera. Aktualnie w niemieckim Neuburgu trwają pierwsze testy sześciocylindrowego motoru 1.6, natomiast w 2024 roku mają rozpocząć się pierwsze próby kompletnego pakietu z MGU-K.

Jak potwierdziło Audi, prace inżynierów będą wspierane przez Neela Janiego. Szwajcar w sezonie 2006 zanotował kilkanaście występów w piątkowych treningach z ekipą Toro Rosso, natomiast w 2016 roku tryumfował z Porsche w Le Mans oraz zwyciężył w klasyfikacji generalnej Długodystansowych Mistrzostw Świata.

Jestem zachwycony dołączając do Audi w trakcie przygotowań do debiutu w Formule 1 - powiedział Neel Jani. To wielki zaszczyt oraz odpowiedzialność móc zaangażować się w tak gigantyczny projekt. Jestem przekonany, że moje doświadczenie z F1 oraz pojazdów LMP zapewni dobry punkt odniesienia między teorią a praktyką.