Lawson: Rozumiem powody zatrudnienia Ricciardo w AlphaTauri

Nowozelandczyk przyznaje jednak, że jego celem wciąż pozostaje awans do F1.
15.07.2313:36
Mateusz Szymkiewicz
898wyświetlenia
Embed from Getty Images

Liam Lawson przyznaje, że rozumie powody AlphaTauri, dla których zdecydowało się zatrudnić Daniela Ricciardo w miejsce Nycka de Vriesa.

Tegoroczna posada Holendra była kwestionowana niemal od początku sezonu i za faworyta do jego zastąpienia uważano Liama Lawsona. Nowozelandczyk zajął trzecie miejsce w zeszłorocznych zmaganiach Formuły 2, natomiast aktualnie rywalizuje w japońskiej Super Formula, gdzie piastuje pozycję wicelidera.

Finalnie przed Grand Prix Węgier de Vries pożegnał się z miejscem w AlphaTauri, lecz na jego następcę wyznaczono doświadczonego Daniela Ricciardo. Lawson pytany o potencjalnie utraconą szansę na awans do F1, przyznał, że powody sięgnięcia po weterana przez stajnię z Faenzy są dla niego zrozumiałe.

Od początku chciałem dokończyć tutaj [w Super Formula] sezon - powiedział Liam Lawson na torze Fuji. Moim celem pozostaje posada w F1 na kolejny rok. Wskoczenie do kokpitu w połowie sezonu byłoby ekstremalnie trudne, a AlphaTauri w aktualnym położeniu chciało kogoś z wieloletnim doświadczeniem w Formule 1. Rozumiem ich decyzję.

Koncentruję się na obecnym sezonie. Jakakolwiek szansa w Formule 1 będzie zależała od tego jak tutaj się spiszę. Muszę zakończyć ten rok z jak najlepszym wynikiem. Celem jest mistrzostwo, które przybliży mnie do szansy. Muszę dopilnować wszystkiego, by ją otrzymać. Jeżeli okazja się nie pojawi, będę mógł powiedzieć, że nie dało się zrobić nic więcej.

Lawson zapytany, czy wygrana Ricciardo z Tsunodą w wewnętrznym pojedynku byłaby dla niego najlepsza w kontekście szans na posadę w AlphaTauri na sezon 2024, dodał: Po prostu potrzebuję posady, nie obchodzi mnie czyja ona będzie! Tylko to mnie interesuje i o to też mnie prosił Red Bull. Oczekują ode mnie mistrzostwa, dopiero później porozmawiamy. Pod koniec roku miną dwa lata od kiedy zostałem kierowcą testowym Red Bulla. Jestem gotowy na Formułę 1 i chcę posady. Wykonuję najlepszą możliwą pracę, reszta jest już poza moją kontrolą.