Verstappen zwycięzcą sprintu w Austin

Czołową trójkę uzupełnili Lewis Hamilton oraz Charles Leclerc.
22.10.2300:43
Mateusz Szymkiewicz
1003wyświetlenia
Embed from Getty Images

Max Verstappen zwyciężył w sprincie organizowanym w ramach Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Pierwszą trójkę uzupełnili Lewis Hamilton oraz Charles Leclerc.

Na polach startowych cała stawka dysponowała pośrednimi oponami z wyjątkiem szóstego Carlosa Sainza, który otrzymał miękki zestaw. Po wyłączeniu pięciu czerwonych świateł, w pierwszej linii lepszą reakcją popisał się Charles Leclerc, jednakże Monakijczyk został agresywnie zepchnięty przez Verstappena do wewnętrznej toru i w pierwszym wirażu spadł na trzecie miejsce za Hamiltona.

Z kolei na dojeździe do szczytu kontakt zaliczyli Sainz z Piastrim, który został uderzony przez Hiszpana w lewe przednie skrzydło. Pod koniec okrążenia czołowa ósemka wyglądała następująco: Verstappen, Hamilton, Leclerc, Sainz, Norris, Piastri, Perez, Russell.

Wkrótce w dużych tarapatach znalazł się Oscar Piastri, który na pierwszych okrążeniach przegrzał swoje opony i stał się bezradny w pojedynku z rywalami. Reprezentant McLarena między trzecim a piątym kółkiem wypadł z punktowanej strefy, tracąc pozycje odpowiednio na rzecz Pereza, Russella i Gasly'ego. W przypadku Brytyjczyka doszło do manewru poza obrębem piętnastego zakrętu, za co otrzymał karę doliczenia pięciu sekund do końcowego rezultatu.

Z kolei na siódmym okrążeniu rozpoczęły się tarapaty Carlosa Sainza na miękkim zestawie, który musiał odpierać presję Lando Norrisa. Ostatecznie Hiszpan stracił czwarte miejsce na dziesiątej próbie, by kółko później zostać wyprzedzonym w strefie DRS przed dwunastym zakrętem przez Pereza. Do końca sprintu Hiszpan koncentrował się na obronie przed Russellem, który w praktyce nie był w stanie zredukować starty na tyle, by podjąć skuteczny atak.

Po dziewiętnastu okrążeniach sprint w Austin padł łupem Maksa Verstappena, który przekroczył linię mety z przewagą 9,5 sekundy nad drugim Lewisem Hamiltonem. Trzeci był Charles Leclerc, czwarty Lando Norris, piąty Sergio Perez, szósty Carlos Sainz, jako siódmy został sklasyfikowany Pierre Gasly, natomiast na ósme miejsce z karą pięciu sekund spadł George Russell.

Pogoda na koniec sesji:
Temperatura toru: 36°C
Temperatura powietrza: 33°C
Prędkość wiatru: 7,9 km/h
Wilgotność powietrza: 21%
Sucho