Alex Dunne zdyskwalifikowany, Sztuka ponownie na pole position

Sędziowie ustalili, iż bolid Irlandczyka nie spełniał wymagań regulaminu technicznego.
17.05.2421:57
Maciej Wróbel
1123wyświetlenia


Alex Dunne został zdyskwalifikowany z wyników dzisiejszych kwalifikacji F3 na torze Imola.

18-latek wywalczył w piątkowej czasówce wysokie, piąte pole startowe, będąc najwyżej sklasyfikowanym z kierowców MP Motorsport. Wyżej od Dunne'a uplasowali się tylko kierowcy Tridenta - Santiago Ramos, Leonardo Fornaroli i Sami Meguetounif - oraz Arvid Lindblad z Premy.

Wkrótce po inspekcji technicznej samochód z numerem 9 został jednak zgłoszony stewardom w związku z możliwym złamaniem tegorocznych regulacji technicznych FIA F3. Kierowca wraz z reprezentantem zespołu stawili się na spotkaniu z sędziami, którzy okrzekli, iż zastosowane w bolidzie Dunne'a łączniki stabilizatora poprzecznego naruszają Artykuł 1.4 regulaminu technicznego.

W rezultacie Irlandczyk został zdyskwalifikowany z wyników czasówki, a wszyscy sklasyfikowani za nim kierowcy naturalnie zyskują po jednej pozycji.

O prawdziwie szalonym dniu może mówić więc Kacper Sztuka, który wobec takiego obrotu sprawy powraca na dwunastą pozycję dającą mu start z pierwszego pola startowego do jutrzejszego sprintu. Tuż za Polakiem ustawią się natomiast kolejno Noel Leon, Tim Tramnitz oraz Luke Browning.

F3 - Emilia-Romania - ostateczne wyniki kwalifikacji
MiejsceKierowcaZespółCzas/strata
1Santiago RamosTrident1:31,767
2Leonardo FornaroliTrident+0,053
3Sami MeguetounifTrident+0,252
4Arvid LindbladPrema+0,342
5Dino BeganovicPrema+0,389
6Gabriele MiniPrema+0,411
7Oliver GoetheCampos+0,513
8Laurens van HoepenART+0,655
9Luke BrowningHitech+0,662
10Tim TramnitzMP+0,732
11Noel LeonVan Amersfoort+0,746
12Kacper SztukaMP+0,748
13Nikita BedrinAIX+0,910
14Nikola TsolovART+0,942
15Christian MansellART+1,020
16Matias ZagazetaJenzer+1,071
17Martinius StenshorneHitech+1,102
18Charlie WurzJenzer+1,184
19Callum VoisinRodin+1,238
20Sophia FloerschVan Amersfoort+1,279
21Joseph LoakeRodin+1,302
22Max EstersonJenzer+1,318
23Sebastian MontoyaCampos+1,368
24Cian ShieldsHitech+1,368
25Tommy SmithVan Amersfoort+1,369
26Piotr WiśnickiRodin+1,450
27Mari BoyaCampos+1,470
28Joshua DufekAIX+1,669
29Tasanapol InthraphuvasakAIX+1,784
30Alex DunneMPDSQ (P5;+0,354)
Ustawienie TOP 12 na starcie sprintu
MiejsceKierowca
1Kacper Sztuka
2Noel Leon
3Tim Tramnitz
4Luke Browning
5Laurens van Hoepen
6Oliver Goethe
7Gabriele Mini
8Dino Beganovic
9Arvid Lindblad
10Sami Meguetounif
11Leonardo Fornaroli
12Santiago Ramos