FIA wprowadza nowe wytyczne co do wyjazdu z pitlane

W Monako chciano uniknąć nepotrzebnej walki przed garażami.
25.05.2407:48
Łukasz Godula
587wyświetlenia
Embed from Getty Images
Dyrektor wyścigowy F1, Niels Wittich wprowadził nowe zasady dotyczące kolejek przy wyjeździe z pitlane, mające zakończyć problem w wskakiwaniem i wypychaniem się samochodów.

W związku z obowiązującą regułą, że kierowcy by zbudować sobie bufor do poprzedzającego auta mają czekać w pitlane, a nie zwalniać na torze, dochodziło do sytuacji gdy inni kierowcy wpychali się do kolejki przy wyjeździe.

Kierowcy nie chcą być na końcu takiego pociągu, ponieważ ryzykują wtedy brak możliwości wykręcenia szybkiego kółka. Biorąc pod uwagę fakt, że Monako to najkrótsza pętla w kalendarzu, gdzie unikanie tłoku na torze jest głównym wyzwaniem, przewiduje się, iż ponownie dojdzie do przepychanek w pitlane.

By temu zaradzić, Wittich wprowadził nowe wytyczne, które powinny zapewnić jasność co do kolejności samochodów. Gdy pojawi się korek na wyjeździe z pitlane, wtedy jasno powiedziano, że kierowcy mają wyjechać w kolejności dojeżdżania do kolejki.

Jednakże taki układ powodował problemy, gdyż czasami kierowcy wyprzedzali się, by uniknąć czekania, aż wszyscy wyjadą z pitlane. Na ten weekend Wittich powiedział, że kierowca znajdzie się na tzw. fast lane jeśli przednie koło przekroczyło ciągłą żółtą linię.

W poprawionych notatkach weekendu o GP Monako Wittich stwierdza: Samochód będzie uznany za będący w fast lane gdy jego koło przekroczy żółtą ciągłą linię oddzielającą fast lane od inner lane. W tym przypadku przekroczenie linii będzie uznawane, gdy cała opona znajdzie się po drugiej stronie.

Jednak dodatkowo wyjaśniono, że jeśli pojawi się luka w przejeżdżających samochodach, to kierowca może ją wykorzystać, o ile nie spowolni nadjeżdżającego samochodu.

Wittich dodał: Po starcie lub restarcie treningów czy kwalifikacji, jeśli znajdzie się odpowiednia luka w fast lane, kierowca może ją wykorzystać, bez niepotrzebnego zwalniania kierowców, którzy się już tam znajdują.