Luke Browning wygrał Grand Prix Makau

Słynny wyścig na torze Guia Circuit został rozegrany po raz pierwszy od 2019 roku.
20.11.2311:24
Maciej Wróbel
926wyświetlenia

Luke Browning wygrał prestiżowy wyścig o Grand Prix Makau, zostając nieoficjalnym mistrzem świata Formuły 3. Tuż za juniorem Williamsa finiszowali Dennis Hauger i Gabriele Mini.

Tegoroczne Grand Prix Makau było już 70. edycją słynnego wyścigu rozgrywanego w dawnej portugalskiej kolonii. Po raz 38. odbył się natomiast wyścig Formuły 3, nazywany mistrzostwami świata Formuły 3. W przeszłości zwycięzcami Grand Prix Makau zostawali tacy kierowcy jak Takuma Sato, Ralf i Michael Schumacherowie, Ayrton Senna, Lucas di Grassi, David Coulthard czy Riccardo Patrese.

Tegoroczna edycja imprezy była pierwszą od 2019 roku, bowiem w wyniku nałożenia surowych restrykcji pandemicznych wstęp dla kierowców zza granicy był mocno utrudniony. Przez ten czas na torze Guia Circuit odbywały się jedynie wyścigi chińskiej F4.

Pierwsza od czterech lat edycja wyścigu upłynęła pod znakiem dominacji 15. kierowcy ostatniego sezonu FIA F3 - Luke'a Browninga. 21-letni Brytyjczyk, będący również juniorem Williamsa, najpierw wygrał piątkowe kwalifikacje z minimalną przewagą nad Gabriele Minim, by potem zwyciężyć także w sobotnim wyścigu kwalifikacyjnym. Zmagania te na podium ukończyli także Irlandczyk Alex Dunne oraz wspomniany Mini.

Niedzielny wyścig obfitował natomiast w liczne zwroty akcji i wypadki czołowych zawodników. Tuż po starcie, w zakręcie Lisboa z rywalizacji odpadł startujący z pierwszego rzędu Dunne, który próbował odzyskać drugą pozycję straconą tuż po starcie na rzecz Miniego. Włocha próbował później wyprzedzić także jego zespołowy kolega, Dino Beganovic. Szwed zaatakował Miniego w zakręcie Lisboa, lecz również popełnił błąd i uderzył w bariery.

Za plecami Miniego trwała z kolei zażarta walka o trzecią lokatę, w której uczestniczyli Paul Aron, Dennis Hauger i Mari Boya. Ten pierwszy dość szybko stracił konkurencyjne tempo, przez co na piątym kółku stracił trzecie miejsce na rzecz Haugera, a okrążenie później spadł także za Boyę. Był to jednak początek dramatu Estończyka, który na ósmym kółku miał groźnie wyglądający wypadek.

Aron stracił panowanie nad bolidem w Solitude Esses i uderzył w bandy, doszczętnie rozbijając samochód, który, pozbawiony tylnej osi, wkrótce stanął w płomieniach. Junior Mercedesa na szczęście szybko opuścił bolid o własnych siłach. W całym tym zajściu ucierpiał także jadący za Estończykiem Charlie Wurz, który uszkodził swój samochód po kontakcie z odłamkami z bolidu Arona i nie powrócił do rywalizacji po okresie czerwonej flagi.

Niedługo po restarcie Dennis Hauger wyprzedził Miniego i awansował na drugą pozycję. Norweg próbował zaatakować również prowadzącego Browninga w zakręcie Lisboa, lecz Brytyjczyk zdołał utrzymać pozycję. Dobry restart zaliczył też zwycięzca poprzedniego Grand Prix Makau - Richard Verschoor. Holender w krótkim okresie był w stanie wyprzedzić Laurensa van Hoepena i Isacka Hadjara, dzięki czemu był szósty.

Na cztery kółka przed metą swój bolid w 23. zakręcie rozbił Nikola Tsolov, co zaowocowało kolejną i ostatnią już neutralizacją, która potrwała do samego końca wyścigu. Luke Browning niezagrożony dojechał więc na pierwszej pozycji, a tuż za nim finiszowali Hauger, Mini, Boya i Marti. Czołową dziesiątkę uzupełnili Verschoor, Hadjar, Maloney, Goethe i van Hoepen.