Prodrive wygrywa wyścig australijskiej serii Supercar

Zespół Ford Performance Racing powiązany z Prodrive zwyciężył w wyścigu V8 Supercar w Australii
07.06.0610:03
Mariusz Karolak
950wyświetlenia

Większość osób kojarzy nazwę Prodrive z WRC, samochodami marki Subaru i osobą Davida Richardsa. Nic bardziej mylnego, albowiem od lat brytyjska firma Prodrive jest nie tylko zaangażowana w Rajdowe Mistrzostwa Świata oraz Rajdowe Mistrzostwa Europy, gdzie przygotowuje oraz serwisuje auta Subaru Impreza.

Firma została założona w 1984 roku przez Davida Richardsa. Od tego czasu jej działalność to ogromna ilość sukcesów związanych z firmami: Porsche, BMW, Ford, Subaru, Honda i wieloma innymi. Aktualnie Prodrive angażuje się przede wszystkim w rajdach w połączeniu z Subaru (Subaru World Really Team) oraz w wyścigach, gdzie współpracuje z Fordem (Ford Performance Racing). Współpraca z Subaru sięga roku 1989, a największe sukcesy na arenie międzynarodowej to chyba rok 1995. Natomiast jeśli chodzi o wyścigi, to tutaj głównym partnerem jest obecnie Ford, z którym ekipa z Banbury współpracuje już od dobrych kilku lat. I to ze sporym powodzeniem.


Aktualnie Prodrive najwięcej uwagi poświęca australijskim wyścigom samochodów turystycznych Australian V8 Supercar Championship Series. Pod koniec 2002 roku utworzono zespół Ford Performance Racing (FPR), który ma bazę w Melbourne i korzysta z samochodów Ford Falcon BA. Obecnie jego kierowcami są Australijczycy: Jason Bright, Mark Winterbottom i David Sieders.

Już kilka razy stawali oni w tym roku na niższych stopniach podium. Przed kilkoma dniami Bright wygrał pierwszy z trzech wyścigów na torze Winton Raceway w Benalla w stanie Victoria. Była to 5 z 13 zaplanowanych na ten rok eliminacji. W klasyfikacji kierowców prowadzi Garth Tander z zespołu Toll HSV Dealer Team (1042 punktów), Winterbottom jest szósty (939 punktów), a Bright jedenasty (738 punkty). Kwestia mistrzostwa jest nadal otwarta. W zeszłym sezonie zwyciężył 42-letni dziś Russell Ingall zdobywając 1922 punkty. W klasyfikacji zespołowej ekipa FPR ma obecnie 1677 punktów i zajmuje 4 miejsce, na 17 uczestniczących w rywalizacji teamów.

Prodrive jest też odpowiedzialny za projekt i wybudowanie samochodu wyścigowego Aston Martin DB9 startującego w serii GT. Sporym powodzeniem cieszą się również "cywilne" wersje tuningowanych Subaru Impreza o osiągach porównywalnych z rajdówkami. Już w 2008 roku Prdrive dołączy do grona zespołów Formuły 1. Z Prodrive związani są tacy kierowcy wyścigowi jak: Tomas Enge, Anthony Davidson, Stephane Sarrazin, Jamie Davies.

Źródło: Prodrive.com, SWRT.com, V8Supercar.com.au, MotorSM.com, SpeedSportMag.de, FPR.com.au

KOMENTARZE

2
deeze
07.06.2006 04:05
Spoko, tylko że Prodrive nie jest odpowiedzialnyu za wybudowanie DB9 tylko DBR9...a to spora różnica ;). A tak poza tym, to Prodrive produkuje również samochody (a dokładniej odmianę Subaru Imprezy pod ich szyldem).
Metalpablo
07.06.2006 12:51
tylko pogratulować.Nieżle zachwalają ten zespół za osiągnięcia,ale F1 to coś innego.Tu o sukcesy znaczniej trudno.Życze powodzenia i mam nadzieje,że razem z innymi stworzą wielkie widowisko:D