Renault zdyskwalifikowane z wyścigu o Grand Prix Japonii

FIA uznała system regulacji balansu hamulców w R.S.19 za nieprzepisową pomoc.
23.10.1922:10
Mateusz Szymkiewicz
4442wyświetlenia
Embed from Getty Images

Renault zostało zdyskwalifikowane z wyścigu o Grand Prix Japonii, po tym, jak FIA uznała system regulacji balansu hamulców w bolidzie R.S.19 za nieprzepisową pomoc dla kierowcy.

Reprezentanci francuskiego producenta - Daniel Ricciardo oraz Nico Hulkenberg, finiszowali na Suzuce odpowiednio na szóstym oraz dziesiątym miejscu. Mimo to po zakończeniu zmagań do sędziów wpłynął protest ze strony Racing Point, które na dwunastu stronach opisało układ hamulcowy bolidu Renault. Zdaniem stajni z Silverstone, konstrukcja była wyposażona w system, który automatycznie regulował balans hamulców w trakcie okrążenia.

FIA wysłuchała w środę w Genewie wytłumaczeń ze strony Renault. Ostatecznie Federacja uznała, że system w bolidzie R.S.19 nie łamie regulaminu technicznego, lecz jest on nielegalną pomocą dla kierowcy. Tym samym zapadła decyzja o zdyskwalifikowaniu ekipy z Enstone z rezultatu wyścigu w Japonii.

Renault posiada prawo do odwołania się od decyzji Federacji. Zespół musi skierować odpowiednie pismo do czwartku.

Dzięki karze na szóste miejsce w wynikach Grand Prix Japonii wrócił Charles Leclerc, siódmy został sklasyfikowany Pierre Gasly, ósmy Sergio Perez, dziewiąty Lance Stroll, natomiast dziesiąty Daniił Kwiat.