Szafnauer: W przyszłym roku Piastri będzie ścigał się w F1

Dyrektor Alpine nie chce jednak zdradzać szczegółów dotyczących przyszłości Australijczyka.
18.06.2218:39
Nataniel Piórkowski
541wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dyrektor Alpine - Otmar Szafnauer zapewnił, że Oscar Piastri będzie rywalizował w Formule 1 w sezonie 2023. Nie chciał jednak zdradzić, w barwach którego z zespołów Australijczyk zaliczy debiutancką kampanię w serii Grand Prix.

Urzędujący mistrz F2 pełni w tym roku funkcję kierowcy rezerwowego w teamie Alpine. Australijczyk jest uważany za utalentowanego juniora, którego awans do królowej sportów motorowych pozostaje wyłącznie kwestią czasu.

Pytany o to, jakie plany wobec Piastriego ma Alpine, Szafnauer tłumaczył: Łączy nas umowa. Mamy pewne opcje związane z Oscarem i nie czujemy potrzeby, by z czymkolwiek się spieszyć. Mamy czas. W odpowiednim momencie sezonu ogórkowego rozejrzymy się wokół i podejmiemy konkretne decyzje.

Poproszony o potwierdzenie tego, czy Piastri znajdzie się w przyszłorocznej stawce kierowców F1, Amerykanin powiedział: Tak.

Zapytany o to, czy jest to w stu procentach pewna deklaracja, Szafnauer stwierdził: Nie rozmawiamy o szczegółach naszych umów z kierowcami i nigdy nie będziemy tego robić. Bardzo chciałbym wam o wszystkim powiedzieć, ale nie mogę. Ale gdy mówię «tak», to taki jest plan.

W Baku padok F1 obiegły plotki o możliwym debiucie Piastriego w Williamsie już podczas GP Wielkiej Brytanii. 21-latek miałby zastąpić w teamie z Grove Nicholasa Latifiego.

Czytałem o tych doniesieniach - przyznał szef teamu z Enstone. Trudno jest mi przewidywać, co wydarzy się w przyszłości. Wolałbym tego unikać. Nie mam większej wiedzy, niż wy.

Dyrektor generalny Williamsa - Jost Capito, podkreśla z kolei, że jego ekipa nie ma w planach wprowadzania zmian w składzie kierowców przed końcem bieżącego sezonu. Obaj mają kontrakty na ten sezon i taki jest nasz plan - zamierzamy ich dochować.

Przed sezonem 2022 Williams zatrudnił Albona, który był związany z Red Bullem jako kierowca rezerwowy. Zapytany o to, czy można spodziewać się podobnego porozumienia z Alpine w sprawie Piastriego, Niemiec podkreślił: Nie podpisaliśmy umowy z Red Bullem dotyczącej Alexa. To była umowa z Alexem w sprawie startów Alexa. Jeśli chodzi o Oscara to na pewno jest gotowy na ściganie w F1. Myślę, że mogę powiedzieć, iż znajduje się na naszej liście. Z całą pewnością.