Andretti zapowiada wspólne zgłoszenie z Cadillakiem

Zespół F1 powstały przy współpracy z GM będzie jednak korzystał z klienckich silników.
05.01.2317:56
Mateusz Szymkiewicz
1770wyświetlenia


Andretti Autosport potwierdziło wspólne zgłoszenie z Cadillakiem do naboru na jedenasty zespół Formuły 1.

Na początku tygodnia prezes FIA - Mohammed bin Sulayem, potwierdził gotowość do powiększenia stawki F1 o kolejne zespoły. Wpis Emiratczyka na portalu Twitter od razu został skojarzony z wielomiesięcznymi staraniami Michaela Andrettiego, który zamierza wkroczyć na tory Grand Prix z własną ekipą.

Pierwotnie syn dwukrotnego mistrza świata Mario planował przejąć Sauber Motorsport, natomiast od początku 2022 roku zbiera poparcie dla jedenastego zgłoszenia. Dotychczas starania Andrettiego zostały publicznie poparte jedynie przez FIA, McLarena oraz Alpine.

Jak potwierdził Andretti w oficjalnym oświadczeniu, przy współpracy z Cadillakiem złoży zgłoszenie do stawki Formuły 1. Zespół Michaela Andrettiego ma być w pełni amerykański. Główna fabryka ma znajdować się w Fishers w stanie Indiana, natomiast w Europie zostanie zlokalizowana baza wspierająca działania w trakcie trwania sezonu. Docelowo jednym z kierowców będzie Amerykanin.

Kontynuujemy rozwój Andretti Global spoglądając na to co będzie dalej — powiedział Michael Andretti. Czuję, że dobrze pasujemy do roli nowego zespołu Formuły 1 i możemy wnieść wartość do serii, dla jej partnerów oraz kibiców. Jestem dumny, że w dążeniu do tego celu towarzyszą nam General Motors i Cadillac. GM i Andretti dzielą dziedzictwo zrodzone z miłości do wyścigów. Mamy teraz okazję połączyć nasze pasje do sportów motorowych i zaangażowanie w innowacje, aby zbudować prawdziwie amerykańską ekipę F1.

Póki co nie jest jasne kiedy Andretti-Cadillac będzie gotowe dołączyć do stawki Formuły 1. Potwierdzono jednak, iż amerykańska marka nie przygotuje własnej jednostki napędowej. Docelowo zespół pozyska kliencki silnik od jednego z czterech aktualnie zaangażowanych producentów.