Kongres USA oczekuje wyjaśnień od Liberty Media ws. Andretti-GM

Dwunastu przedstawicieli chce poznać powody odrzucenia aplikacji amerykańskiego duetu.
02.05.2413:06
Mateusz Szymkiewicz
1503wyświetlenia


Dwunastu członków Kongresu Stanów Zjednoczonych wystosowało list do Liberty Media, oczekując wyjaśnienia powodów odrzucenia wspólnej aplikacji Andrettiego i General Motors.

Amerykański zespół dysponując wsparciem Cadillaca zawnioskował o przyznanie jedenastego miejsca w stawce Formuły 1. Zgodę na dołączenie do mistrzostw od sezonu 2025 udzieliła Andrettiemu FIA, natomiast Cadillac zadeklarował przygotowanie własnego układu napędowego od 2028 roku.

Finalnie jednak projekt ekipy Michaela Andrettiego został zablokowany przez właściciela praw komercyjnych - Liberty Media. W oficjalnym oświadczeniu przekazano, iż zespół wspierany przez General Motors nie wniesie dodatkowej wartości do rywalizacji i zapraszany jest on do ponownej aplikacji w kolejnych latach.

Na początku tygodnia wizytę w Kapitolu złożył mistrz świata z sezonu 1978 oraz ojciec Michaela - Mario Andretti. Amerykanin spotkał się z republikaninem Johnem Jamesem i wspólnie z innymi jedenastoma przedstawicielami Kongresu wystosował list, w którym oczekuje od Liberty Media wyjaśnień przyczyn odrzucenia zgłoszenia Andrettiego oraz General Motors. W jego treści padają również oskarżenia o stosowanie praktyk monopolizujących Formułę 1.

Odrzucenie wniosku wydaje się być spowodowane obecnym składem europejskich zespołów Formuły 1, z których wiele jest powiązanych z zagranicznymi producentami samochodów, bezpośrednio konkurujących z amerykańskimi koncernami motoryzacyjnymi, takimi jak GM. Próby blokowania amerykańskim firmom dołączenia do Formuły 1 są niesprawiedliwe i niewłaściwe, co mogłoby również stanowić naruszenie amerykańskich przepisów antymonopolowych.

Udział wszystkich zespołów Formuły 1, w tym zespołów amerykańskich, powinien opierać się na zasługach, a nie ograniczać się tylko do ochrony obecnego składu stawki. Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę rosnącą obecność Formuły 1 w Stanach Zjednoczonych, w tym trzy wyścigi Grand Prix w Miami na Florydzie, Austin w Teksasie i Las Vegas w stanie Nevada - brzmi część listu skierowanego do Grega Maffei, prezesa Liberty Media.

Kongres Stanów Zjednoczonych oczekuje odpowiedzi do 3 maja. Z kolei Andretti Global kontynuuje prace związane z dołączeniem do stawki Formuły 1, otwierając europejską bazę w Silverstone. Ponadto zespół rozpoczął w ostatnim czasie proces szerokiej rekrutacji, publikując ogłoszenia na sześćdziesiąt różnych stanowisk.