AMuS: Koncern Red Bulla negocjuje sprzedaż AlphaTauri

Faworytem do przejęcia stajni z Faenzy ma być Oliver Oakes z Hitech Grand Prix.
25.02.2314:56
Mateusz Szymkiewicz
2135wyświetlenia
Embed from Getty Images

Auto Motor und Sport informuje, że koncern Red Bulla prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży zespołu AlphaTauri.

Na czele austriackiego giganta znalazł się nowy zarząd, który zastąpił zmarłego Dietricha Mateschitza. Według informacji niemieckiej publikacji, w planach jest wprowadzenie planu oszczędnościowego i ma on objąć juniorski zespół Formuły 1.

Nowe władze Red Bulla wskazują na gigantyczne koszty utrzymania AlphaTauri na terenie Włoch. Ekipa z siedzibą w Faenzie nie jest w stanie efektywnie współpracować z Red Bull Racing oraz działem Technologies, które znajdują się w Anglii w Milton Keynes. Ponadto juniorska ekipa uplasowała się w minionych mistrzostwach na dziewiątym miejscu w klasyfikacji konstruktorów, otrzymując prawie 100 milionów euro mniej nagrody niż mistrzowski Red Bull.

Według Auto Motor und Sport, brany pod uwagę jest scenariusz, w którym AlphaTauri przenosi się do fabryki w Wielkiej Brytanii. Rozwiązanie to byłoby jednak skuteczne tylko w perspektywie średnioterminowej. Drugą najbardziej realną opcją ma być sprzedaż włoskiego zespołu.

Wśród zainteresowanych mają być wszystkie trzy podmioty, które zgłosiły kandydaturę do naboru FIA na nowe zgłoszenie - Andretti Autosport, Hitech Grand Prix oraz Mumbai Falcons Racing. Amerykanin od kilku tygodni dysponuje wsparciem General Motors, Hitech zarządzany przez Olivera Oakesa rywalizuje w Formule 2 oraz Formule 3, natomiast Falcons Racing aktualnie jest skupione na juniorskich seriach w Azji.

Auto Motor und Sport informuje, że władze Red Bulla są już w trakcie zaawansowanych rozmów z Oliverem Oakesem. Brytyjczyk, który jest byłym juniorem koncernu, w ostatnich latach biznesowo był powiązany z Uralkali oraz rodziną Mazepin. W okresie startów w Formule 1 Nikity Mazepina, właściciel Hitech Grand Prix pełnił funkcję menedżera rosyjskiego kierowcy. Tym razem za projektem Oakesa oficjalnie ma stać fundusz z Dubaju, natomiast koszt przejęcia AlphaTauri ma oscylować w granicach 700 milionów euro.