Ocon kierowcą Manora w pozostałych wyścigach sezonu 2016

Francuz zastąpi Rio Haryanto, który otrzymał od ekipy propozycję objęcia posady kierowcy testowego
10.08.1610:46
Mateusz Szymkiewicz
3535wyświetlenia


Ekipa Manor potwierdziła, iż Esteban Ocon będzie reprezentował jej barwy od Grand Prix Belgii, zastępując Rio Haryanto, z którym rozwiązano umowę.

Stajnia z Banbury podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Haryanto przez brak wsparcia finansowego od sponsorów, które zapewniłoby mu posadę do kończącego zmagania Grand Prix Abu Zabi. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu, Manor zaproponował 23-latkowi objęcie posady kierowcy testowego.

Rio jest wysoko cenionym członkiem naszego zespołu od stycznia, kiedy to podpisał kontrakt na starty w tym sezonie - powiedział Dave Ryan, szef Manora. Jakiś czas temu jego menedżer oznajmił nam, iż spodziewane są trudności w spełnieniu warunków umowy obejmującej starty po Grand Prix Węgier. Ludzie współpracujący z Rio pracowali nad rozwiązaniem tej sytuacji, natomiast sponsorzy z Indonezji wspierali jego wysiłki, między innymi umożliwiając mu start w Niemczech. Niestety ale znaleźliśmy się w momencie, gdy dla dobra zespołu musimy skorzystać z innych opcji. Chcemy dalej wspierać ambicje Rio sięgające obecności w Formule 1, oferując mu rolę kierowcy testowego do końca sezonu. Mamy wielką nadzieję, iż zaakceptuje naszą ofertę.

Kilka minut później brytyjska ekipa ogłosiła, iż następcą Haryanto został Esteban Ocon. Francuz jest protegowanym Mercedesa i dołączy w zespole do Pascala Wehrleina. 19-latek aktualny sezon spędzał na wypożyczeniu w Renault, z którym wystartował w czterech piątkowych treningach za kierownicą bolidu R.S.16. Ponadto Ocon startuje w mistrzostwach DTM, gdzie do tej pory wywalczył dwa punkty i nie jest do końca jasne, czy będzie łączył występy w Formule 1 z udziałem w niemieckiej serii.

Jestem podekscytowany mogąc zadebiutować w Grand Prix z Manor Racing pod koniec tego miesiąca na Spa, które ze wszystkich torów jest najlepsze po mojej domowej rundzie - powiedział Esteban Ocon. Jestem gotowy na ten awans dzięki doświadczeniu zebranemu w tym sezonie jako kierowca testowy. Chcę podziękować Renault oraz Mercedesowi, którzy wspólnie pracowali, bym otrzymał tę okazję, a także Manorowi za podarowanie mi tej szansy. Mam już za sobą wizytę w fabryce zespołu, gdzie dokonałem przymiarki fotela i zapoznałem się z inżynierami. Ekipa wykonała do tej pory ogromny progres i jestem podekscytowany mając szansę pomóc im w kolejnych postępach. Nie mogę się już doczekać!

KOMENTARZE

14
Kamikadze2000
10.08.2016 09:11
Powodzenia ! Chłopak ma papiery na świetnego kierowcę. :))
SirKamil
10.08.2016 01:46
Ten transfer to sprężyna Renault, więc szanse na przyszłoroczny angaż do zespołu wzrastają. Tam się szanuje pieniądze (oczywiście relatywnie jak_na_fabryke_w_F1) więc górka szelestów zainwestowana w młodzika oznacza poważne zamiary. No to co... Oconowi pozostaje życzyć sukcesywnego procesu nauki i rozwoju by zapracował na szansę, którą dostał i karierę, którą może oraz powinien zrobić.
Gerard
10.08.2016 12:48
Tak więc, żegnamy Rio Haryanto. Tak jak już napisałem kilka postów temu, jak na posiadany potencjał, sprytnie pokazał coś wielkiego w F1 i zostanie zapamiętany jako ten, który był w stanie jeździć na równi w kwalifikacjach być może z przyszłym mistrzem świata. Brawo Rio, niech następni słabi kierowcy, oczywiście jak na standardy F1, uczą się od ciebie, jak pozostawiać po sobie dobre wrażenie. Ustawiać bolid stricte pod kwalifikacje, to jest recepta! Tylko jeden z jedenastu komentujących na polskim forum o Formule 1, zwrócił uwagę na to, jak wielką masakrę zrobił Wahrlein w tempie wyścigowym nad Rio Haryanto. To jeden z dowodów na to, jak słuszna była strategia przyjęta przez Indonezyjczyka. Brawo Rio, powtórzę to po raz kolejny. Nie sztuką jest być utalentowanym, czy zdolnym wskutek pracy włożonej i być w czołówce, tylko sztuką jest być naprawdę marnym kierowcą, powtarzam to znów, jak na standardy F1, i zostać zapamiętany jako niezły kierowca.
rocque
10.08.2016 10:24
@--- Lepiej? Żaden z wyżej wymienionych nie dostał takich batów od zespołowego kolegi w wyścigach jak Haryanto. W kontekście Manora ciekawi mnie wyścig na Monzy - tor powinien im pasować jak żaden inny, a gdyby kierowcy dobrze pojechali i było trochę zamieszania istnieje teoretyczna (choć mało prawdopodobna) możliwość ataku na pozycję Renault w generalce :)
MartiniRacing
10.08.2016 10:19
To będzie zażarta walka o fotel w Mercedesie. Jeżeli Pascal zdominuje Estebana to przejscie do Merca chyba powinien miec zagwarantowane. Kibicuje więc Pascalowi.
piotr_del_grey
10.08.2016 10:09
[quote="rno2"] Manor mając najgorszy bolid w stawce, ma jednocześnie jeden z lepszych składów kierowców. [/quote] To, czy ten skład jest "lepszy" to się okaże po kilku wyścigach, gdy Ocon pokaże, na ile go stać.
Masio
10.08.2016 10:09
No cóż, mówiło się o tym od dłuższego czasu. Oczywiście Esteban jak najbardziej zasługuje na miejsce w stawce Formuły 1. Życzę mu wszystkiego dobrego. ;) Ciekawe jaki numer wybierze.
Shaitan
10.08.2016 09:50
Głęboko wierzę, że będzie to przedsionek do fotela wyścigowego w Renault w przyszłym roku. Co tu dużo mówić, powodzenia Esteban! Idealna okazja, by czerpać doświadczenie pełnymi garściami.
AleQ
10.08.2016 09:28
Patrząc na obowiązki innych kandydatów, decyzji innej być nie mogło. Oby to było przetarcie szlaków przed 2017, ale niewykluczone, że Mesio weźmie Estebana na wyłączność i wcale 100% plan z Enstone może nie wypalić.
baron
10.08.2016 09:25
Ciekawe, czy Esteban pojeździ w Manorze również w 2017. Dobra wiadomość, talent>kasa.
enstone
10.08.2016 09:18
Przetrze pierwsze szlaki, a w przyszłym roku do Renault ;) @rno2 najgorszy bolid to ma w tej chwili Sauber ...
rno2
10.08.2016 09:10
No i się okazuje, że Manor mając najgorszy bolid w stawce, ma jednocześnie jeden z lepszych składów kierowców. Trochę szkoda Rio, ale to jest F1, a nie kółko wzajemnej adoracji i dobrze się stało, że fotel przejmuje młody i utalentowany kierowca.
---
10.08.2016 08:57
Nareszcie się Ocon dostał do F1! Jednak nie wiem czemu, ale aż mi trochę żal Haryanto, wydaje mi się, że wyglądał mimo wszystko lepiej od Gutierreza, Palmera, Ericssona czy Nasra ...