Bolidy zostaną wyposażone w dodatkowe oświetlenie od 2019 roku

Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła również szereg innych drobnych zmian
12.10.1820:52
Mateusz Szymkiewicz
5384wyświetlenia
Embed from Getty Images

Bolidy Formuły 1 zostaną wyposażone w dodatkowe oświetlenie już od sezonu 2019.

Światowa Rada Sportów Motorowych podczas piątkowego posiedzenia zatwierdziła szereg drobnych zmian w przepisach. Pierwszą z nich jest dodatkowe oświetlenie umieszczone na bocznych płatach tylnego skrzydła, które ma zwiększyć widoczność w trakcie jazdy w deszczowych warunkach. Rozwiązanie te było sprawdzane przez Mercedesa podczas testów w Barcelonie w połowie maja.

Kolejną modyfikacją związaną z tylną częścią bolidu jest nieznaczne podniesienie skrzydła, co docelowo ma poprawić pole widzenia w lusterkach. Obecnie kierowcy uskarżają się na słabą widoczność przez bardzo szerokie płaty oraz opony, co m.in. doprowadziło na Spa do wypchnięcia poza tor Stoffela Vandoorne'a przez Valtteriego Bottasa, który nie dostrzegł nadjeżdżającego Belga.

Drobne zmiany obejmą również system Halo, który w przyszłym roku ma zapewnić zawodnikom większe bezpieczeństwo. Ponadto swoje położenie zmieni kamera za głową kierowcy, którą obecnie zasłania pałąk i stała się niemal bezużyteczna dla realizatora. Już w tym sezonie trwały pierwsze testy nowej pozycji i zakończyły się one powodzeniem.

W kontekście procedur podczas wyścigów Światowa Rada zatwierdziła wprowadzenie stałego miejsca na torze, od którego dozwolone będzie wyprzedzanie po zakończeniu okresu neutralizacji. Z kolei od sezonu 2019 o zakończeniu wyścigu będzie informował elektroniczny panel, co ma zapobiec omyłkowemu i przedwczesnemu wywieszaniu flagi w szachownicę tak jak w Grand Prix Kanady. W oświadczeniu zapewniono jednak, że standardowa flaga pozostanie w użyciu.

Zespoły będą także zobligowane do wstępnej inspekcji bolidu, nim ten zostanie skierowany do FIA na oficjalną kontrolę techniczną w każdy czwartek poprzedzający wyścig. Czas pracy mechaników natomiast zostanie skrócony o godzinę dopiero od 2020 roku.

KOMENTARZE

5
lordfryta
15.10.2018 10:44
Jeżeli z tyłu zapali się np. z lewej strony światło, to Max będzie wiedział że może wyprzedzać tylko prawą stroną 😜.
Ralph1537
14.10.2018 10:12
Na nocne wyscigi sprzodu lampy niech zamontuja xd
marios76
13.10.2018 05:16
@Kara Nocny Cień To na tylnym skrzydle- wlaczasz i nie mozna cie wyprzedzac! Przyda sie Maxowi czy Kevinkwi :D
WooQash
12.10.2018 07:21
Myślałem, że światła na nosie będą instalować :P
Kara Nocny Cień
12.10.2018 07:06
Kierunkowskaz boczny? Wreszcie! Wrzucasz migacz i wyprzedzasz. Będzie mnóstwo wyprzedzań :D