Ecclestone: Zespoły powinny pozwać FIA

Były szef F1 kwestionuje warunki ugody, do której doszło pomiędzy Federacją a Ferrari.
09.03.2009:16
Nataniel Piórkowski
1347wyświetlenia
Embed from Getty Images

Bernie Ecclestone uważa, że siedem zespołów, które nie są związane z Ferrari, powinny pozwać FIA w świetle ugody dotyczącej silnika z sezonu 2019.

Po wielu skargach składanych przez rywali, jesienią FIA zaczęła uważniej badać osiągi jednostki napędowej Ferrari. Konkurencyjne zespoły podejrzewały, iż przewaga Scuderii na prostych wynika ze stosowania sprytnego systemu, który umożliwia ominięcie sensorów mierzących przepływ paliwa.

Ferrari stanowczo zaprzeczało tym oskarżeniom. Dodatkowo analiza przeprowadzona przez FIA nie wykazała żadnych nieścisłości.

W ubiegłym tygodniu organ zarządzający wydał jednak oświadczenie, w którym poinformował o poufnej ugodzie z Ferrari dotyczącej funkcjonowania silnika.

Ecclestone uważa, że w obecnej sytuacji zespoły mają tylko jedną możliwość - pozwać FIA. Muszą to zrobić. To gra o miliony. Moim zdaniem zespoły zasługują na zwrot pieniędzy.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: Jeśli Ferrari było czyste i niewinne, to dlaczego w ogóle przystało na ugodę z Jeanem Todtem? Już sam ten fakt wygląda jak przyznanie się do winy.

Ecclestone dodał, że sam próbowałby nie dopuścić do eskalacji konfliktu pomiędzy Federacją a większością zespołów.

Zgadza się, były pożary, które trzeba było gasić. Można powiedzieć, że sam piastowałem poniekąd stanowisko komendanta tej straży pożarnej. Za moich czasów zawsze istniała szansa wypracowania konsensusu pomiędzy zespołami, FIA i mną. Teraz jest już jednak na to za późno.