Perez ukarany reprymendą za spowolnienie Gasly'ego

Analizując incydent sędziowie wzięli pod uwagę charakterystykę Autodromo do Algarve.
24.10.2019:01
Nataniel Piórkowski
629wyświetlenia
Embed from Getty Images

Sergio Perez został ukarany reprymendą za spowolnienie Pierre'a Gasly'ego podczas kwalifikacji do wyścigu o Grand Prix Portugalii.

Sędziowie uznali, że wina Pereza nie ulega wątpliwości. Dodali jednak, że do incydentu przyczyniła się specyficzna charakterystyka Autodromo do Algarve.

W uzasadnieniu możemy przeczytać: Perez przerwał pomiarowe okrążenie w dziesiątym zakręcie, chociaż w dalszym ciągu poruszał się po torze ze stosunkowo dużą prędkością.

Topografia terenu pomiędzy zakrętami numer dziesięć i trzynaście jest bardzo pagórkowata, przez co kierowca ma ograniczoną widoczność w zakresie bolidów znajdujących się z tyłu. Ponadto czas dzielący przejazd poszczególnych wiraży jest bardzo krótki.

Gdy Perez pokonywał trzynasty zakręt, jego zespół ostrzegł go przez radio o Gaslym, który zbliżał się z pełną prędkością. Perez natychmiast skręcił w lewo na wyjściu z wirażu. Jednakże jego obecność w wierzchołku zakrętu zdecydowanie utrudniła przejazd Gasly'ego.

Sędziowie wzięli pod uwagę ograniczone pole widzenia i porównali incydent z innymi, do jakich dochodziło w trakcie sezonu. Sędziowie uznali, że przypadek ten należy traktować jako niepotrzebne utrudnianie i nałożyli na Pereza karę reprymendy.

To pierwsza reprymenda Meksykanina w tym sezonie. Zgodnie z przepisami, jeśli kierowca zbierze trzy w trakcie sezonu, zostanie automatycznie cofnięty o 10 pozycji na starcie kolejnego wyścigu.