Shovlin: Dane wykazują, że jesteśmy wolniejsi od Red Bulla

Brytyjczyk liczy na wyeliminowanie problemów z tempem przed pierwszym wyścigiem.
14.03.2119:51
Maciej Wróbel
2200wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dyrektor ds. inżynierii Mercedesa, Andrew Shovlin uważa, że jego zespół czeka mnóstwo pracy, jako iż zebrane dane wykazały, że Mercedes nie ma tak dobrego tempa wyścigowego, jak Red Bull.

Stajnia z Brackley ma za sobą dość problematyczne zimowe testy w Bahrajnie, podczas których Lewis Hamilton i Valtteri Bottas stracili mnóstwo czasu na torze z powodu problemów z niezawodnością oraz niestabilnym tyłem bolidu oznaczonego symbolem W12.

Pomimo bezproblemowego trzeciego dnia testów, aktualni mistrzowie świata i tak zaliczyli najmniejszy przebieg spośród wszystkich dziesięciu ekip. W niedzielę Lewis Hamilton uzyskał piąty czas, będąc jednak o ponad sekundę wolniejszym od znajdującego się na szczycie tabeli Maxa Verstappena.

Choć kierowca Red Bulla zdążył już zbagatelizować znaczenie wyników testów i nie zgodzić się na określenie jego zespołu faworytami zmagań, Andrew Shovlin z Mercedesa ujawnił, że zebrane przez jego zespół dane jednoznacznie wykazały, że Red Bull był szybszy.

Dokonaliśmy pewnych postępów, jeśli chodzi o balans przy większej ilości paliwa na pokładzie i samochód był bardziej przewidywalny, ale w danych możemy zaobserwować, że pod względem tempa wyścigowego nie jesteśmy tak szybcy, jak Red Bull - powiedział Shovlin.

Praca przy mniejszej ilości paliwa była bardziej dezorientująca. Nie zyskaliśmy zbyt dużo i musimy przyjrzeć się naszemu podejściu, ponieważ zbyt wiele samochodów miało dziś od nas lepsze tempo. Mieliśmy pewne problemy z tempem podczas testów zimowych w ostatnich latach i zdołaliśmy potem dokonać dużych postępów przed pierwszym wyścigiem, ale tym razem może czekać nas bardzo trudne zadanie.

Nie mamy zbyt wiele czasu zanim wrócimy tutaj na wyścig, więc zaplanowaliśmy już program pracy, by spróbować zrozumieć niektóre z naszych problemów. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by znaleźć więcej prędkości w ciągu najbliższych dziesięciu dni.

Podczas ostatniego dnia testów Mercedes skoncentrował się rano na długich przejazdach z Valtterim Bottasem, a po przerwie Lewis Hamilton wykonał mieszankę długich stintów z symulacjami kwalfikacji. Nawet jednak korzystając z najmiększej dostępnej mieszanki (C5), Brytyjczyk nie potrafił nawiązać do tempa prezentowanego przez Verstappena.

Wprowadziliśmy dziś kilka ulepszeń, ale wciąż nie jesteśmy w miejscu, w którym chcielibyśmy się znaleźć - powiedział Hamilton. Nie potrafię wskazać jednego, konkretnego obszaru. Po prostu wydaje się, że musimy się poprawić na przestrzeni całego okrążenia. Nie mogę doczekać się powrotu do rywalizacji, jak również do trybu skupienia.