Vettel wystartuje do wyścigu o GP Bahrajnu z końca stawki

Kierowca Astona Martina został ukarany za zignorowanie podwójnych żółtych flag w Q1.
28.03.2114:42
Nataniel Piórkowski
1389wyświetlenia


Sebastian Vettel wyruszy do wyścigu o Grand Prix Bahrajnu z końca stawki.

Kierowca Astona Martina został ukarany przez sędziów cofnięciem o pięć pozycji na starcie niedzielnej rywalizacji za zignorowanie podwójnych żółtych flag w trakcie pierwszego bloku kwalifikacji. Dodatkowo do superlicencji Niemca dopisane zostały trzy punkty karne.

W sobotę przypadki Vettela oraz trzech innych zawodników, były analizowane przez sędziów w związku z podejrzeniem zignorowania żółtej flagi w zakręcie numer osiem, pokazanej w związku z zatrzymaniem się na torze Carlosa Sainza. Po analizie zebranych materiałów oficjele FIA uznali, że w sprawie nie należy podejmować żadnych działań.

W nocy organ zarządzający poinformował o wszczęciu dodatkowego dochodzenia, mającego wyjaśnić zachowanie Vettela w obszarze obowiązywania podwójnych żółtych flag. Był on wyznaczony w okolicach pierwszego zakrętu, gdzie swój bolid obrócił Nikita Mazepin.

W notatkach dyrektora wyścigu zaznaczono: Każdy kierowca przejeżdżający sektor, w którym powiewają podwójne żółte flagi, musi znacząco zredukować prędkość i być przygotowanym na konieczność dokonania zmiany kierunku jazdy lub zatrzymanie.

W celu zapewnienia, że sędziowie będą mogli uznać, iż kierowca spełnił te wymagania, musi być jasne, że nie próbował on ustanowić konkurencyjnego czasu okrążenia. Ze względów praktycznych oznacza to, iż kierowca powinien zrezygnować z szybkiego kółka.