Ocon: Wystarczyły drobne zmiany

Francuz chwali postęp zespołu Alpine na przestrzeni sezonu.
27.11.2115:45
Jakub Ziółkowski
1052wyświetlenia
Embed from Getty Images

Esteban Ocon uważa, iż poprawa tempa jego zespołu podczas Grand Prix Kataru wynikła z drobnych zmian w ustawieniach samochodów.

Zespół Alpine zaliczył na torze Losail jeden z najlepszych weekendów tego sezonu. Fernando Alonso wrócił na podium po siedmioletniej przerwie, a jego zespołowy kolega, Esteban Ocon, dojechał do mety na piątej lokacie. Obaj kierowcy doskonale wykorzystali strategię przejazdu na jeden postój.

Dobry wynik zespołu nie był jednak tylko wynikiem szczęśliwej strategii. Zarówno treningi, jak i kwalifikacje pokazały, że ekipa z Enstone znakomicie przygotowała swoje bolidy do jazdy po torze w Katarze. Jak zauważył Esteban Ocon, zespół Alpine dokonał kilku zmian w ustawieniach swoich samochodów.

Charakterystyka toru z pewnością nam sprzyjała - powiedział po wyścigu Ocon. Byliśmy bardzo zaskoczeni poziomem przyczepności. Jednak pomimo tego, należy pamiętać, iż zespół dokonał fantastycznych zmian w ustawieniach samochodu, których nie mogliśmy wcześniej odkryć - dodał zwycięzca tegorocznego Grand Prix Węgier.

Do ulepszenia tempa wystarczyło kilka małych zmian w niektórych obszarach. Dodatkowo przejechaliśmy wyścig dobrze ze strategicznego punktu widzenia, a także udało nam się zadbać o opony. Wszystko ułożyło się idealnie — może z wyjątkiem mojego okrążenia w ostatnim segmencie kwalifikacji - powiedział Francuz.

Musimy oczywiście przyjrzeć się naszym osiągom i zrozumieć, dlaczego byliśmy tu tak szybcy. Dlatego uważam, iż dokonaliśmy postępu z samochodem, dzięki czemu rozumiemy go lepiej i potrafimy go szybciej dopasować do warunków na każdym torze.

Dzięki dużej zdobyczy punktowej w Katarze Alpine umocniło się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Ekipa z Enstone na dwa wyścigi przed końcem ma przewagę 25 punktów nad zespołem AlphaTauri. Ocon uważa, iż postęp zespołu na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wynika z przebudowy w strukturach zarządzających. Zmiany te mają również pozytywny wpływ na przygotowanie do zmian, nadchodzących w sezonie 2022.

Z pewnością dokonaliśmy ogromnych postępów z porównaniem z zeszłym rokiem, czy nawet początkiem tego sezonu — jesteśmy bardziej zjednoczeni. Pomocna jest też pozytywna presja ze strony szefostwa, w tym Laurenta Rossie czy Luci di Meo, gdyż są oni bardzo konkurencyjni i dają nam bardzo dużo wsparcia. Atmosfera w zespole jest świetna. Nie czujemy stresu i wszyscy pracujemy, aby zespół rozwijał się w jak najlepszym kierunku - zakończył Ocon.