Nikita i Dmitrij Mazepin objęci sankcjami Unii Europejskiej

Decyzja ta ma związek z działalnością biznesową ojca byłego kierowcy Haasa.
09.03.2218:43
Nataniel Piórkowski
1586wyświetlenia
Embed from Getty Images

Unia Europejska wpisała Nikitę Mazepina oraz jego ojca - Dmitrija na listę sankcji w związku z powiązaniami z prezydentem Rosji - Władimirem Putinem.

W sobotę ekipa Haasa poinformowała o rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym kontraktu z Nikitą Mazepinem, ogłaszając także zerwanie współpracy ze sponsorem tytularnym - konsorcjum Uralkali. Na czele firmy stoi ojciec kierowcy - Dmitrij.

W środę Unia Europejska ogłosiła decyzję o objęciu sankcjami kolejnych 14 oligarchów oraz członków ich rodzin. Działania Wspólnoty są wynikiem wojny wywołanej przez Rosję na terytorium Ukrainy.

Argumentując nałożenie sankcji na Mazepina seniora, UE stwierdziła, iż jest on zaangażowany w sektory ekonomiczne stanowiące znaczące źródło dochodów rządu Federacji Rosyjskiej, który jest odpowiedzialny za aneksję Krymu a także destabilizację Ukrainy.

W dokumencie przypomniano, że Mazepin był jednym z 37 oligarchów, którzy wzięli dział w spotkaniu z Putinem w dniu rozpoczęcia inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, omawiając potencjalny wpływ operacji na gospodarkę.

Fakt, iż [Mazepin] został zaproszony na to spotkanie, świadczy o jego przynależności do najbliższego kręgu Władimira Putina oraz popieraniu lub wdrażaniu działań lub polityk, które podważają lub zagrażają integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy a także jej stabilności i bezpieczeństwu.

W przypadku Nikity Mazepina zaznaczono, iż jest on osobą fizyczną, związaną z czołowym biznesmenem (ojcem), zaangażowanym w sektory ekonomiczne stanowiące znaczące źródło dochodów rządu Federacji Rosyjskiej.