Cristiano da Matta typowany na szefa projektu Audi w F1

Włoska prasa potwierdza, że Audi zamierza wykupić Saubera.
15.09.2211:22
Maciej Wróbel
1020wyświetlenia
Embed from Getty Images

Włoska prasa informuje, iż jednym z głównych kandydatów na stanowisko szefa Audi w Formule 1 został były kierowca F1 - Cristiano da Matta.

Podczas weekendu wyścigowego w Spa-Francorchamps Audi oficjalnie ogłosiło plan wejścia do Formuły 1 w sezonie 2026 z własną jednostką napędową. Bardziej konkretne plany producenta z Ingolstadt w kontekście F1 pozostają na tę chwilę niejasne, lecz wiele wskazuje na to, że Niemcy przejmą zespół Saubera startujący aktualnie pod nazwą Alfa Romeo. Wiadomo natomiast, że już teraz Audi rozpoczęło intensywny proces rekrutacji.

Włoska La Gazzetta dello Sport donosi, że Audi znalazło już mocnego kandydata na stanowisko szefa swojego projektu - jest nim mistrz serii CART z 2002 roku i były kierowca Toyoty w Formule 1, Cristiano da Matta. 48-letni obecnie Brazylijczyk miał nawiązać kontakt z Audi poprzez Formułę E. Jak do tej pory, Audi nie wyznaczyło szefa zespołu, jednak wśród kandydatów znajduje się Cristiano da Matta - informuje korespondent Andrea Cremonesi.

Cremonesi jasno stwierdza też, iż Audi zamierza kupić Saubera. Plan jest taki, aby kupić Saubera. Audi ma jasno określone pomysły i kontynuuje serię inwestycji. W bazie w Neuburgu wkrótce ujrzymy kilka nowych budynków. Teraz, gdy już wyszli z ukrycia, niemiecki producent może śmiało operować na rynku technologicznym i rozwinąć dział, który zatrudnia obecnie 120 pracowników.

Audi nie jest zainteresowane byciem wyłącznie dostawcą jednostek napędowych. Chce wpływać na wybory zespołu. Negocjacje są w toku, a gdy dojdzie do porozumienia, to struktura zarządzania zespołem prawdopodobnie ulegnie zmianie - dodaje Włoch.

Inny z zainteresowanych producentów, Porsche, niedawno ogłosił fiasko w negocjacjach z Red Bullem. Toto Wolff uważa, że producent ze Stuttgartu już teraz szuka alternatywy dla swojego programu w F1. Po prostu muszą ocenić sytuację i zobaczyć, czy są w stanie znaleźć inny interesujący projekt - powiedział Austriak. Być może nie uda im się wejść w 2026. Może będzie to rok 2027 lub 2028. Niezależnie od tego przybycie Porsche byłoby świetną wiadomością dla mistrzostw.