Szwarcman wystąpi z Ferrari w pierwszym treningu w Austin

Będzie to debiut juniora Ferrari podczas weekendu Grand Prix.
15.09.2211:45
Maciej Wróbel
817wyświetlenia
Embed from Getty Images

Robert Szwarcman zaliczy z Ferrari debiut podczas weekendu wyścigowego Formuły 1 - Rosjanin z izraelskim paszportem wystąpi w pierwszym treningu przed Grand Prix Stanów Zjednoczonych.

Ferrari potwierdziło, że na czas pierwszego treningu w Austin bolid Charlesa Leclerca lub Carlosa Sainza przejmie junior i kierowca testowy Scuderii, Robert Szwarcman. Będzie to pierwszy z dwóch występów juniora w barwach Ferrari koniecznych, aby sprostać nowym regulacjom mówiących o konieczności dwukrotnego udostępnienia samochodu juniorom w treningach na przestrzeni całego sezonu.

Dyrektor wyścigowy Ferrari, Laurent Mekies, już wcześniej ujawnił, że to Szwarcman będzie kierowcą, który otrzyma szansę występów w treningach. Jeśli chodzi o nas, to Robert Szwarcman zaliczy z nami dwa treningi. Nie zdecydowaliśmy jednak jeszcze na jakich torach do tego dojdzie - powiedział Francuz podczas weekendu na Hungaroringu.

Nie będzie to weekend taki jak choćby Singapur, gdzie kierowcy potrzebują więcej jazd. Nie widzę problemu w tym, aby Robert wystąpił podczas jednego z weekendów, gdzie będziemy testować opony Pirelli - dodał wówczas Mekies.

Teraz już wiadomo, że Szwarcman wystąpi podczas pierwszego treningu na torze COTA w Austin. Urodzony w Tel Awiwie kierowca przez większość swojej kariery reprezentował Rosję, jednak w wyniku nałożonych na ten kraj sankcji oraz faktu posiadania izraelskiego paszportu Szwarcman będzie występował w F1 korzystając z izraelskiej licencji.

Do Akademii Kierowców Ferrari Szwarcman włączony został już w 2017 roku, a do największych jego sukcesów należy mistrzostwo Formuły 3 wywalczone w sezonie 2019 oraz wicemistrzostwo Formuły 2 w ubiegłym roku, kiedy to w końcowym rozrachunku przegrał tylko z Oscarem Piastrim.

22-latek nie powrócił do startów w F2 w tym sezonie, koncentrując się na pracy w symulatorze Ferrari. Szwarcman ma już także doświadczenie za kierownicą bolidu F1 - podczas posezonowych testów w Abu Zabi w 2021 roku zasiadał za kierownicą bolidów Ferrari SF21 oraz Haasa VF-21.

Innym kierowcą, który podczas weekendu w Teksasie po raz pierwszy wystąpi w treningu F1 jest Logan Sargeant, którego udział już wcześniej potwierdził Williams. 21-latek przejmie na czas sesji samochód Nicholasa Latifiego. Sargeant zostanie też pierwszym od 2015 roku amerykańskim kierowcą biorącym udział w weekendzie wyścigowym F1.