FIA dokona przeglądu procedur po incydencie z udziałem Ocona

Przed GP Miami ocenie zostaną poddane protokoły dotyczące parku zamkniętego i podium.
30.04.2317:11
Nataniel Piórkowski
1038wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA dokona przeglądu procedur oraz odpowiednich protokołów po niebezpiecznym zdarzeniu z udziałem Estebana Ocona, do którego doszło pod koniec rywalizacji w Baku.

Ocon, który do ostatniej chwili opóźniał zjazd na obowiązkową wymianę opon, został zmuszony do reakcji, by uniknąć doprowadzenia do wypadku, w którym mogli ucierpieć fotografowie oraz obsługa techniczna.

Tuż po zakończeniu świętowania na podium, sędziowie wezwali na przesłuchanie osoby z personelu FIA odpowiadającego za strefę parku zamkniętego.

Po wysłuchaniu wyjaśnień ich oraz dyrektora wyścigu - Nielsa Witticha a także przeanalizowaniu materiałów wideo, sędziowie polecili przeprowadzenie przeglądu procedur w celu uniknięcia podobnych wydarzeń w przyszłości.

W komunikacie przedstawiciele organu zarządzającego stwierdzili, że chociaż niczym niezwykłym nie było to, że na ostatnich okrążeniach obsługa FIA rozpoczęła przygotowania do wytyczenia obszaru parku zamkniętego, to przypadek, w którym kierowca zjeżdżał do boksów na ostatnim okrążeniu stworzył niebezpieczną sytuację.

Szczęśliwie nie doszło do poważnych konsekwencji. Podkreślamy jednak, że priorytetem są wymogi zapewnienia bezpiecznego i uporządkowanego przebiegu Grand Prix. Wniosek ten został potwierdzony przez przedstawicieli zespołu FIA.

Przeanalizowaliśmy szczegółowo odpowiednie procedury i protokoły z reprezentantami Federacji i zażądaliśmy od nich podjęcia natychmiastowych kroków w celu przeprowadzenia przeglądu tychże regulacji z zainteresowanymi stronami (w tym FOM, zespołami i FIA), aby zagwarantować, że taka sytuacja nie wydarzy się ponownie.

Przedstawiciele FIA wyrazili ubolewanie z powodu tego, co się stało i zapewnili nas, że podejmą stosowne działania przed kolejnym Grand Prix.